MADEN ŞİRKETİ 1,1 MİLYON DOLAR TASARRUF ETTİ | Enerji ve Maden DergisiEnerji ve Maden Dergisi

MADEN ŞİRKETİ 1,1 MİLYON DOLAR TASARRUF ETTİ | Enerji ve Maden Dergisi

20 Eylül 2017
Kategori
Son Haberler
Comments 0

Etiketler , , , , ,

Mobil DTE 10 Excel™ ile maden şirketi 1,1 milyon dolar tasarruf etti.[1]

ExxonMobil, ABD’deki bir altın madeninde premium hidrolik yağ Mobil DTE 10 Excel™ 46’yı kullanarak madenin 1,1 milyon dolardan fazla tasarruf etmesini sağladı.

Daha önce iki Terex O&K RH 340 hidrolik ekskavatörde sıradan bir hidrolik yağ kullanan maden işletmecisi, kavitasyon hasarı nedeniyle meydana gelen arızalarla sıkça karşılaşmaktaydı. Mevsimsel sıcaklık değişikliklerinin yarattığı etkiler, şirketin 40 aylık bir süre içerisinde her biri 54.000 dolar maliyete sahip 52 adet ana hidrolik pompayı değiştirmesine yol açmıştı.

ExxonMobil saha mühendislerinin, ekipman arızalarını azaltmayı ve maliyetleri düşürmeyi sağlayacak bir yağ çözümü belirlemek üzere California’daki madenle yaptığı işbirliği sonucunda maden, premium hidrolik yağ Mobil DTE 10 ExcelTM 46’yı kullanmaya başladı.

Mobil DTE 10 Excel™ serisi hidrolik yağ verimliliği yükseltmeye, yakıttan tasarruf etmeye ve çalışma güvenliğini artırmaya yardımcı olarak 250 ton kapasiteli Terex ekskavatörlerinin performanslarının en üst düzeye çıkmalarını sağladı.

Terex Ekskavatörlerin Performansını Artırdı

Premium hidrolik yağ, altın madeninde yakıt tasarrufu sağlayarak ve verimliliği artırarak Terex ekskavatörlerinin performansını artırdı.

– Mobil DTE 10 Excel™ 46, madendeki Terex ekskavatörlerinin çalışma süresinin 160 saat artırmasını sağladı.

– Yüksek performanslı hidrolik yağ, yakıt tüketimini 81.197 litre azalttı.

– İnsan-makine etkileşimini azaltarak iş güvenliğini artırdı.

Zorlu Koşullarda Bile Makinelerde Üst Düzey Performans

Özgün katık sistemiyle formüle edilmiş bu yağ, yüksek viskozite endeksi ve güçlü kesme kararlılığı sayesinde geniş bir sıcaklık aralığında performans sağlamaya ve en zorlu koşullarda bile makinelerin çalışmasını en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olabilmektedir.

Yakıt Tüketimi Azaltılarak Karbondioksit Emisyonu Düşürüldü

Maden işletmecisi ayrıca Mobil DTE 10 ExcelTM 46’nın yağ kaynaklı hidrolik pompa arızasının engellenmesine yardımcı olduğunu bildirdi. Bu durum 160 saatlik insan-makine etkileşiminin ortadan kaldırılması sonucunda iş güvenliğini artırırken verimliliğin önemli oranda yükseltilmesini sağladı. Ayrıca yakıt tüketimi 81.197 litre azaltılarak karbondioksit emisyonları 216 ton düşürüldü. [2]

Bu iyileştirmeler, şirketin tahmini olarak yılda 1,1 milyon doların üzerinde tasarruf etmesini sağladı.

ExxonMobil Endüstriyel Pazarlama Danışmanı Kerem Kaynar konuyla ilgili; “Bu, yüksek performanslı yağa yapılan küçük bir yatırım sayesinde, önemli bir verimlilik artışı ve finansal kazanç sağlanmasının çok güzel bir örneğidir. Bunun yanında, tüm maden sahası işletmecileri açısından en büyük öncelik olan güvenlik kazanımları da göz ardı edilemeyecek derecede önemlidir. Saha mühendislerimizin, müşterilerimizin makinelerinin performansını artırarak kârlılıklarını artırmalarından son derece memnunuz.” dedi.

Son Not: [1] Bu performans göstergesi tek bir müşterinin deneyimine dayanır. Gerçek sonuçlar ekipman, ekipmanın bakımı, çalışma koşulları, çevre ve kullanılan yağa göre değişkenlik gösterebilir.

[2] Environmental Protection Agency (EPA) tarafından yayınlanan CO2 emisyon faktörlerine göre hesaplanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ahmet Kaya - Nereden Bileceksiniz Ahmet Kaya - Kum Gibi Ahmet Kaya - Dışarda Kar Yağıyor Ahmet Kaya - Penceresiz Kaldım Anne Ahmet Kaya - Söyle Ahmet Kaya - Sözüm Şiirlerin Mükemmelidir Ahmet Kaya - Bundan Böyle Yol Yok Ahmet Kaya - Dostum Dostum Ahmet Kaya - Senden Başkasını Seven Delidir Ahmet Kaya - İçimde Ölen Biri