Son Haberler

MAHKEMEDEN ÇED MUAFİYETİNE RET KARARI

Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu ve İzmit Körfez Geçişi Projesi’nin ÇED raporundan muaf sayılmasına, Ankara 12’nci İdare Mahkemesi’nden ret kararı çıktı.

Çevre ve Ekoloji Hareketi (ÇEHAV) avukatlarından Erol Çiçek’in açtığı dava üzerine Ankara 12’nci İdare Mahkemesi, Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu ve İzmit Körfez Geçişi Projesi’nin Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) raporundan muaf sayılamayacağına karar verdi.

Avukat Erol Çiçek, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan mahkeme kararının uygulanmasını ve proje inşaat faaliyetleri durdurularak 30 gün içinde ÇED sürecinin başlatılmasını istedi.

“Gerekçe: ÇED sürecinden muaf”

Erol Çiçek’in 7 Temmuz 2014’te dilekçe ile Gebze- Orhangazi- İzmir Otoyolu ve İzmit Körfez Geçişi Projesi’nin ÇED sürecinin başlatılması istemiyle Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER) aracılığı ile yaptığı başvuru Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevresel Etki Değerlendirmesi İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü tarafından projenin ÇED sürecinden muaf olduğu gerekçesi ile reddedilmişti.

ÇED Süreci Başlayacak

ÇED sürecinin başlatılması talebinin reddedilmesi üzerine Erol Çiçek talebini yargıya taşıdı.

Ankara 12’nci İdare Mahkemesi, ‘Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu ve İzmit Körfez Geçişi Projesi için ÇED sürecinin başlatılması yolundaki davacı isteminin reddine ilişkin işlemde hukuka uyarlık bulunmadığına’ karar verdi. Mahkemenin 2 Ekim’de oybirliğiyle, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının dava konusu işleminin iptaline ilişkin kararı kapsamında taraflar kararı, tebliğinden itibaren 30 gün içerisinde Danıştay‘a temyize götürebilecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığına başvuran Çiçek, mahkeme kararının tebliğ edilmesi üzerine kararın uygulanarak, Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu ve İzmit Körfez Geçişi Projesi hakkında 30 gün içinde ÇED sürecinin başlatılmasını ve söz konusu süreç tamamlanana kadar inşaat faaliyetlerinin durdurulmasını istedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu