MAHKEMEDEN SARPINCIK RES’E DURDURMA | Enerji ve Maden DergisiEnerji ve Maden Dergisi

MAHKEMEDEN SARPINCIK RES’E DURDURMA | Enerji ve Maden Dergisi

6 Ekim 2015
Kategori
Son Haberler
Comments 0

Etiketler , , , , ,

İzmir 5. İdare Mahkemesi, Çalık Holding’in Karaburun’daki Hasseki ve Sarpıncık köyleri bölgesinde yapılması planlanan ‘Sarpıncık RES’ projesine durdurma kararı verdi.

İzmir 5. İdare Mahkemesi, İzmir’in doğal yapısıyla dikkat çeken bölgelerinden Karaburun ilçesinde, çevre örgütleri ve yöre halkının karşı çıkmasıyla büyük tartışmalara yol açan Çalık Holding’in rüzgâr enerjisi santralleri (RES) hakkında durdurma kararı verdi. Çevre örgütleri ve yöre halkının açtığı, bölgedeki diğer tesislere de emsal teşkil edebilecek iptal davasında vatandaşların taleplerini ve itirazlarını inceleyen İzmir 5. İdare Mahkemesi, söz konusu enerji projelerini durdurdu.

Yöre halkının hukuk mücadelesi Çevre ve Ekoloji Hareketi Avukatları (ÇEHAV) desteğiyle başlatıldı.

Çalık Enerji tarafından Karaburun’un Hasseki ve Sarpıncık köyleri bölgesinde yapılması planlanan “Sarpıncık RES” projesi, Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) olumlu kararının yürütmesinin durdurularak iptali talebiyle ÇEHAV avukatları aracılığıyla açılan davada mahkeme şu ifadelere yer vererek ÇED raporunun iptaline karar verdi:

“ÇED olumlu kararına konu projenin yer aldığı yarımadanın doğal yapısı, coğrafi konumu, projenin yer aldığı yarımadada bulunan rüzgar türbinlerinin kümülatif olarak çevre etki değerleri dikkate alındığında, yeni bir projenin daha bu alanda faaliyete geçmesinin, zengin bir biyoçeşitliliği barındıran yarımadada yaşayan canlıların sığınacağı başka bir yaşam alanı bırakmayacağı sonucuna varıldığından, dava konusu kararda hukuka uygunluk bulunmamıştır. Açıklanan nedenlerle hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemin, uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceğinden yürütülmesinin durdurulmasına, itiraz yolu kapalı olmak üzere oybirliğiyle karar verildi.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ahmet Kaya - Nereden Bileceksiniz Ahmet Kaya - Kum Gibi Ahmet Kaya - Dışarda Kar Yağıyor Ahmet Kaya - Penceresiz Kaldım Anne Ahmet Kaya - Söyle Ahmet Kaya - Sözüm Şiirlerin Mükemmelidir Ahmet Kaya - Bundan Böyle Yol Yok Ahmet Kaya - Dostum Dostum Ahmet Kaya - Senden Başkasını Seven Delidir Ahmet Kaya - İçimde Ölen Biri