Son Haberler

MAKTEK İZMİR FUARI İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI

Türkiye’nin 2023 yılındaki 500 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşmasında stratejik bir öneme sahip olan “Makine” ve “Takım tezgâhları” sektörünün kalbi bu yıl İzmir’de atacak.

Türkiye’nin 2023 yılındaki 500 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşmasında stratejik bir öneme sahip olan “Makine” ve “Takım tezgâhları” sektörünün kalbi bu yıl İzmir’de atacak. Makine sektörünün Ege Bölgesi’ndeki en büyük buluşması MAKTEK İzmir Fuarı, 4-7 Ekim 2017 tarihleri arasında İzmir’de gerçekleşecek.

TÜYAP tarafından, Takım Tezgahları Sanayici ve İşadamları Derneği (TİAD) ve Makina İmalatçıları Birliği (MİB) işbirliğiyle düzenlenen fuar, makine sektörünün öncü firmalarını bir araya getirecek.

Sektörün en başarılı organizasyonları arasında yer alan ve yıllardır ara vermeden düzenlenen MAKTEK Avrasya Fuarı’nın Ege ayağını oluşturan MAKTEK İzmir Fuarı’nın açılış töreni, 4 Ekim 2017 Çarşamba günü gerçekleşecek.

Yabancı misyon temsilcilikleri ve alım heyetlerinin de ağırlanacağı fuarda, geleceğin akıllı üretim teknolojileri sergilenecek ve yeni pazarlara açılma konusunda firmalara imkân sağlanacak.

Ekonomi Bakanlığı’nın destekleri ve 250 firmanın katılımıyla Fuarİzmir’de gerçekleşecek MAKTEK İzmir Fuarı’nın 250 milyon dolarlık iş hacmi yaratması bekleniyor.

Aydoğdu: “Takım tezgâhı satışlarındaki ivmeler ülke ekonomisi hakkında da çeşitli fikirler veriyor”

Takım Tezgahları Sanayici ve İşadamları Derneği (TİAD) Başkanı Hakan Aydoğdu yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Üretimin olmazsa olmazı olan takım tezgahlarının gelişimi, diğer sektörleri de doğrudan etkiliyor. Sanayide imal edilen her ürün, ya bir takım tezgâhı ya da yine bir takım tezgâhı ile imal edilmiş bir makine ya da kalıp vasıtası ile üretiliyor. Bu açıdan takım tezgâhı satışlarındaki ivmeler ülke ekonomisi hakkında da çeşitli fikirler veriyor. Satışların artması üretimin arttığını gösterdiğinden ülke ekonomisinde de olumlu bir gelişmeye işaret ediyor. Yerli ve yabancı takım tezgâhlarını bir arada görerek kıyaslama imkânı sunduğu için MAKTEK büyük bir öneme sahip. Uzun zamandır İzmir’de bu denli kapsamlı bir fuar organize etmek istiyorduk. TÜYAP ile oturup konuştuk ve anlaştık. Bu fuar sadece İzmir için değil, çevre iller ve ülkeler için de büyük potansiyel arz ediyor. İstanbul’daki fuara katılamayanlar bu fuara gelebilecek. Bu tür fuarlar Türkiye ekonomisine ve kendi sektörüne büyük katkı sağlıyor.”

Hedef: 250 Milyon Dolarlık İş Hacmi

Ege Bölgesi’nin, makine sektörünün gelişimi açısından büyük bir potansiyele sahip olduğunu belirten TÜYAP Genel Müdürü İlhan Ersözlü, iki yılda bir düzenlenerek geleneksel hale gelmesi planlanan MAKTEK İzmir Fuarı ile ilgili konuştu: “Ege Bölgesi, ülkemizdeki sanayi kuruluşlarının yüzde 16’sını bünyesinde barındırıyor. Bu oldukça önemli bir oran ve Ege Bölgesi’nin taşıdığı büyük potansiyele işaret ediyor. İzmir ve Ege Bölgesi’nin gelişimine sunabileceğimiz katkılardan yola çıkarak alanlarında marka olmuş fuarlarımızı neizm.com bu bölgelere de taşımaya karar verdik. Dönüşümlü olarak gerçekleştireceğimiz MAKTEK Fuarı, tekli yıllarda İzmir’de, çiftli yıllarda ise İstanbul’da sektörü bir araya getirecek. Geleneksel imalat sanayinin yerini, bilişim teknolojileriyle entegre olmuş üretim sistemlerine bıraktığı Endüstri 4.0, önümüzdeki 10 yıl içinde, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler için yeni fırsatlar yaratacak. MAKTEK İzmir’de, Endüstri 4.0’a uygun üretim için gerekli makineler sergilenecek. 43 bin m2 kapalı alanda gerçekleşecek fuar diğer büyük sanayi şehirlerinden ziyaretçileri de ağırlayacak. Geleceğin akıllı üretim teknolojilerinin görülebileceği fuarın bu yıl bayraklı escort 250 milyon dolarlık iş hacmi yaratmasını hedefliyoruz.”

MAKTEK İzmir Fuar’ında, universal talaşlı imalat makineleri, sac işleme makineleri, kesici takımlar, takım tutucular, CAD/CAM, PLM yazılımları, ölçü aletleri, kalite kontrol cihaz ve ekipmanları, kaynak, kesme ekipmanları, kaynak makineleri, yedek parça, ısıl işlem donanımları, taşıma sistemleri, yağlama ve soğutma sistemleri sergilenecek.

MAKTEK İzmir, 4-6 Ekim 2017 tarihlerinde 10.00-19.00, 7 Ekim 2017 tarihinde de 10.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu