Son Haberler

Manisa GES Devreye Alındı

Asunim Türkiye, Ege bölgesinde Türkiye’nin en büyük güneş enerjisi sistemi olan iki santralini devreye aldı.

İlklere imza atan Asunim Türkiye; Manisa’da kurulan, toplam 40,4 MW’lık güneş enerjisi santralinin 19,7 MW’lık bölümünü ilk olarak devreye alınırken, geri kalan 20,6 MW’lık bölümü ise ikinci etapta devreye aldı.

Sistemin, projelendirme ve mühendislik hizmetleri Asunim bünyesindeki uluslararası mühendis ekibi tarafından gerçekleştirildi. Son derece engebeli ve dağlık bir araziye sahip olan projede; Asunim’e özel 3D modelleme yazılımları kullanılarak, ters eğim hesaplamaları ve gölgeleme hesaplamaları son derece titizlikle yapıldı.

Manisa GES projesinin, bulunduğu konum itibarıyla oldukça zorlu bir alanda konumlandığını belirten Asunim Türkiye Yönetici Ortağı Umut Gürbüz, “Düz bir araziye proje hazırlamak oldukça kolaydır. Ancak farklı eğimlere sahip sahalarda; araziyi, en verimli güneşlenme koşullarına göre kullanmak farklı çalışmaları ön plana çıkarıyor. GES projesi, bulunduğu konum itibarıyla oldukça zorlu bir alanda konumlanmakta. Santrallerin ikisi de Manisa’da yer alan dağlık bölgelerde ve tepe noktalarında kurulduğu için hem kuzey hem de güney yamacına konumlandı.” diye konuştu.

Manisa GES projesinde, yüksek verimlilik oranına sahip 160 bine yakın Jinko Solar marka güneş panelleri ve fanlı soğutma sistemine ihtiyaç duymayan, nem ve toza karşı dayanıklı IP65 koruma sistemini kullanan REFUsol 40k inverterleri kullanıldı. SCADA sistemi içinse Alman menşeli Solarlog firması tercih edildi. Bakım Onarım hizmetleri Asunim’in ayrı bir iştiraki olan MAXIMA Enerji tarafından gerçekleştirilecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu