MARMOMACC FUARI İHRACATÇIYI MUTLU ETTİ | Enerji ve Maden DergisiEnerji ve Maden Dergisi

MARMOMACC FUARI İHRACATÇIYI MUTLU ETTİ | Enerji ve Maden Dergisi

13 Ekim 2015
Kategori
Son Haberler
Comments 0

Etiketler , , , , ,

İtalya’nın Verona kentinde düzenlenen Marmomacc Taş Tasarımı ve Teknolojisi Fuarı’nda yoğun ziyaretçi katılımı ve Türk firmalarına ilgi, ileriye dönük umutları artırdı.

İtalya’nın Verona kentinde bu yıl 50. kez düzenlenen ve dünya doğal taş devlerini bir araya getiren Marmomacc Fuarı’nda Türkiye yine ilgi odağı oldu. Dünya doğal taş sektörünün en prestijli fuarlarının başında gelen Verona Marmomacc Fuarı’na katılan Türk firmaları mutlu döndü. Son aylarda ihracat rakamlarının gerilemesi nedeniyle firmaların daha çok ilgi gösterdiği fuarda, ziyaretçilerin yoğun ilgisi ihracat açısından umut verdi.

İtalya’nın Verona kentinde düzenlenen Marmomacc Taş Tasarımı ve Teknolojisi Fuarı’nda yoğun ziyaretçi katılımı ve Türk firmalarına ilgi, ileriye dönük umutları artırdı. Bu yıl 146 firma ile daha geniş alanda katılım yapan Türkiye, gelecek yıl için fuar yönetiminden ön sıralarda yer istedi.

Türk Firmaları İçin 6 Bin Metrekare Alan

Milli katılım organizasyonunu İstanbul Maden İhracatçıları Birliği’nin (İMİB) üstlendiği fuara geçen yıla oranla katılımcı sayısını artıran Türkiye, toplam sergi alanını da büyüttü. Geçtiğimiz yıl toplam 111 firmanın katıldığı fuarda bu yıl 56’sı milli, 76’sı bireysel ve 14’ü de UR-GE projesi kapsamında olmak üzere 146 Türk firması yer aldı. İMİB’in girişimleriyle Türk firmaları bu yıl toplam 6 bin metrekare alanda ürünlerini sergiledi.

İMİB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kahyaoğlu, Marmomacc Fuarı’nın dünya doğal taş ve teknolojileri açısından sayılı fuarların başında geldiğine dikkat çekerek, “Bu fuarı çok önemsiyoruz. Öyle ki geçtiğimiz yıl toplam 111 firma katılırken, bu yıl 146 firma ile katıldık. İhracat pazarlarındaki daralmanın yanında yaptığımız tanıtım çalışmaları ve verdiğimiz destekler de bunda etkili oldu. Fuara katılan firmalar ilgiden oldukça memnun oldular. Profesyonel ziyaretçi sayısının yoğun olması ve yapılan ikili görüşmeler, önümüzdeki aylar için umut verdi.” dedi.

Türkiye, Mermer ve Traverten Üretiminde Dünya Lideri…

Sektör ihracatının gerilediği bugünlerde fuarın yeni bir çıkış yakalamak için iyi bir fırsat olduğunu belirten Kahyaoğlu, “İMİB olarak tüm firmalarımızın pazarlarını büyütmek ve yeni pazarlar bulmak için fuarlara katılmasını destekliyoruz. Ekonomi Bakanlığımız da bu konuda firmalara önemli destekler veriyor. Mermer ve traverten üretiminde dünya lideri konumundaki Türkiye’nin mevcut pazarları güçlendirme ve yeni pazarlar keşfetmesinde önemli rol oynayan fuarda, düzenlediğimiz etkinlikler ile hem Türk doğal taşının hem de Türkiye’nin tanıtımını yaptık. Ayrıca dünya üzerindeki son teknolojileri de takip etme imkânı bulduk. Önümüzdeki yıl için toplam sergi alanımızı artırmanın yanında Türkiye’nin ön sıralarda yer alması için fuar yönetiminden talepte bulunduk. Olumlu sonuçlanacağını düşünüyorum.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ahmet Kaya - Nereden Bileceksiniz Ahmet Kaya - Kum Gibi Ahmet Kaya - Dışarda Kar Yağıyor Ahmet Kaya - Penceresiz Kaldım Anne Ahmet Kaya - Söyle Ahmet Kaya - Sözüm Şiirlerin Mükemmelidir Ahmet Kaya - Bundan Böyle Yol Yok Ahmet Kaya - Dostum Dostum Ahmet Kaya - Senden Başkasını Seven Delidir Ahmet Kaya - İçimde Ölen Biri