Son Haberler

MART AYI İNŞAAT MALZEMESİ SANAYİ ENDEKSLERİ

Türkiye İMSAD İnşaat Malzemesi Sanayi Endeksleri Mart 2016 sonuçlarına göre Bileşik Endeks faaliyetlerin artışı ve iyimser beklentiler ile hızla toparlanıyor.

Mart ayında İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi mevsimsellik etkisi ve yaşanan iyimserlik sonucu artan faaliyetler nedeniyle yükselişini sürdürdü. Endeks Mart ayında 2,6 puan arttı ve 100 puan seviyesine çok yaklaştı.

Bileşik Endeks, Mart ayında yurt içi ve yurt dışında oluşan iyimser beklentilerden olumlu etkilendi. Hava koşullarının iyi gitmesi de iç piyasa faaliyetlerini olumlu etkiledi.

Bileşik Endeksi oluşturan üç alt endeks birlikte artış gösterdi. Faaliyet Endeksi, Mart ayında en çok artan alt endeks oldu. Güven endeksinde artış Mart ayında kuvvetlendi. Beklenti endeksinde ise tüm alt unsurlara dayalı bir artış yaşandı.

Faaliyetlerde İç Pazar Destekli İyileşme Yaşanıyor

Faaliyetler Mart ayında artışını sürdürmüştür. Mevsimsellik etkisi kuvvetlenmektedir. İnşaat malzemeleri sanayi faaliyet endeksi Mart ayında 3,6 puan artmıştır. Mart ayında hemen tüm faaliyetlerde toparlanma yaşanmıştır. Yurt içi satışlarda Mart ayında bir önceki aya göre önemli bir artış olmuştur. İhracat Mart ayında da bir önceki aya göre artmıştır. Üretim ve cirolar özellikle iç satışlardaki artışa bağlı olarak hızla yükselmiştir. Mevsimsellik ile ekonomide göreceli iyimser beklentiler faaliyetleri Mart ayında çok olumlu etkilemiştir. Böylece Mart ayında faaliyet endeksi geçen yılın Mart ayının 5,0 puan üzerinde gerçekleşmiştir.

Güven Endeksi Dip Seviyelerinden Toparlanma Eğilimine Girdi

Dip seviyelere inen Güven endeksi Şubat ayından sonra Mart ayında da artmıştır. Güven endeksi Mart ayında bir önceki aya göre 1,5 puan yükselmiştir. Küresel dalgalanmanın azalması, döviz kurlarındaki gerileme ve jeopolitik risklerin durağanlaşması Mart ayında güveni artırmıştır. Güven endeksini oluşturan alt değerlerin tamamında sınırlı artışlar yaşanmıştır. Türkiye ekonomisinin genel gidişatına ilişkin güven uzun süre sonra ilk kez 0,9 puan artmıştır. Ancak ekonomiye güven halen kırılgandır. İnşaat sektörüne ve inşaat malzemeleri sanayine yönelik güven de uzun süre durağan kaldıktan sonra artış eğilimine girmiştir. Yurtiçi ve ihracat pazarlarına yönelik güven toparlanma arayışını sürdürmektedir.

Beklentilerde Uzun Süre Sonra Hissedilir İyileşme

Beklentiler Endeksi faaliyetlerdeki toparlanma ve yaşanan iyimserlik ile birlikte 2,6 puan artış göstermiştir. Beklentiler uzun süre sonra ilk kez iki ay üst üste iyileşmiştir. Türkiye ekonomisine ilişkin beklentilerde çok uzun süre sonra başlayan iyileşme sınırlı da olsa Mart ayında da sürmüştür. Ekonomik beklentilerin iyileşmesi sektörü de destekleyecektir. Önümüzdeki üç aya ilişkin alınan yurtiçi sipariş beklentilerdeki çok önemli bir artış yaşanmıştır. Önümüzdeki üç ayın üretim beklentisi ise en hızlı artış gösteren kalem olmuştur. Bahar aylarında kuvvetli üretim artışı beklenmektedir.

Faaliyetler ile güven ve beklentilerdeki toparlanma daha kalıcı olmaya başladı. Yılın ikinci çeyreğinde daha iyi bir performans gösterme olasılığı arttı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu