MAVİ AKIM HATTI | Enerji ve Maden DergisiEnerji ve Maden Dergisi

MAVİ AKIM HATTI | Enerji ve Maden Dergisi

12 Ekim 2015
Kategori
Son Haberler
Comments 0

Etiketler , , , , ,

Rusya, “Mavi Akım Hattı” üzerinden ‘Türkiye’nin 3 Milyar m3’lük kapasite artış talebini reddetti mi?

Rusya’nın “Mavi Akım Hattı” üzerinden ‘Türkiye’nin 3 Milyar m3’lük kapasite artış talebini reddettiği’ şeklinde çıkan haberler üzerine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından basın açıklaması yapıldı.

Bakanlığın yaptığı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Bilindiği üzere, Rusya ile “Mavi Akım Hattından” yılda 16 Milyar m3’lük gaz alım anlaşmamız mevcuttur. Bu hat üzerinden günlük ihtiyaçlarımız çerçevesinde 35-47 Milyon m3/gün gaz alımı sorunsuz olarak devam etmektedir.

Ülkemizdeki ekonomik büyüme neticesinde gaz talebinde de doğal bir artış yaşandığı herkesin malumudur. Bu kapsamda yeni bir ‘boru hattı‘na gerek kalmaksızın mevcut ‘Mavi Akım Hattı’ üzerinden ilave gaz artışı yapılabilmesi hususunda Rus tarafıyla rutin görüşmeler yapılmıştır.

Yapılan bu görüşmeler neticesinde ülkemizdeki, Durusu Doğalgaz Teslim-Alım İstasyonu’nda yapılacak iyileştirmelerle bu kapasitenin 1 Milyar m3 daha arttırılabileceği ortaya çıkmıştır.

Bu çerçevede, Durusu İstasyonu’nda iyileştirme çalışmaları, 2014 yılı sonunda başlamış, halen devam etmekte olup ve 1 yıl içerisinde de tamamlanması planlanmaktadır. İyileştirme sonucu “Mavi Akım Hattının” teknik kapasitesi 1 Milyar m3 artmış olacaktır. Artan bu kapasite sonucu kamu veya özel sektörün Rusya ile yapacağı anlaşma sayesinde ülkemize ilave gaz getirilebilecektir.

Buna ilaveten “Mavi Akım Hattının” mevcut kapasitesini daha da arttırmak için Rus yetkililer, Rusya tarafındaki istasyonlarda iyileştirme yapılması gerektiğini ifade etmişlerdir.

Yapılacak bu iyileştirmelerle kapasitenin 2 Milyar m3 daha arttırılabileceği ve iyileştirme çalışmalarının 2,5-3 yıl sürebileceği dile getirilmiştir.

Bütün bu görüşmeler rutin görüşmeler olup, mevcut hattın kapasitesini iyileştirmeye dönük çalışmalardır. Rusya’dan, “Batı Hattı” ve “Mavi Akım Hattı” üzerinden anlaşmalar çerçevesinde gaz alımı sorunsuz devam etmektedir.

Türkiye, Rusya için güvenilir ve önemli bir pazar olduğu gibi Rusya da Türkiye için güvenilir bir gaz tedarikçisi konumundadır.

Bakanlık olarak doğal gaz tedarik kaynaklarımızı çeşitlendirmek ve arz güvenliğini sağlamak temel politikamızı oluşturmaktadır.

Bu bağlamda, Rusya dâhil mevcut ve potansiyel gaz tedarikçileri ile yakın ilişkilerimiz devam etmektedir.

Bakanlığımız tarafından gerekli tedbirler alınmış olup, doğalgaz arz’ında herhangi bir sıkıntı yaşanması söz konusu değildir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ahmet Kaya - Nereden Bileceksiniz Ahmet Kaya - Kum Gibi Ahmet Kaya - Dışarda Kar Yağıyor Ahmet Kaya - Penceresiz Kaldım Anne Ahmet Kaya - Söyle Ahmet Kaya - Sözüm Şiirlerin Mükemmelidir Ahmet Kaya - Bundan Böyle Yol Yok Ahmet Kaya - Dostum Dostum Ahmet Kaya - Senden Başkasını Seven Delidir Ahmet Kaya - İçimde Ölen Biri