Son Haberler

MB’NİN FAİZ KARARI NE OLACAK?

Merkez Bankası’nın yarın yapılacak Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısından çıkacak faiz kararı ve Dolar/TL kuruna etkisi ne olacak?

Merkez Bankası‘nın yarın Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında alacağı faiz kararı, dün rekor tazeleyen Dolar/TL kuru açısından büyük önem taşıyor. Destek Yatırım Menkul Değerler Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Mergen, kurum olarak koridorun üst bandında 25 baz puanlık indirim beklediklerini belirterek, içinde bulunulan ortam dolayısıyla bu hamlenin doların ateşini daha da artırabileceğini belirtti.

Faiz İndirimi Doların Ateşini Arttırabilir

Son günlerde gerek dış dünyadaki gelişmeler gerekse içeride başkanlık sistemi tartışmalarının ve her ne kadar ihtimal verilmiyorsa da erken seçim ihtimallerinin bile dillendirilmesi dolarda sene sonunda gelinebilecek seviyelerin 2.5 ay önceden görülmesine sebep oldu. “3.11” seviyesini aşarak tarihi rekora ulaşan dolarda yabancı banka raporlarına göre fiyatın sene sonunda daha da yukarıda olacağı belirtilirken yarın da (perşembe) TCMB toplantısında faiz indirimine gidilip gidilemeyeceği de merak edilmeye başlandı. Piyasa anketlerinde, yüzde 8.25 olan koridorun üst bandında 0.25 puanlık yeni indirim beklenirken içinde bulunulan ortam dolayısıyla bu hamlenin dolardaki ateşi daha da artırabileceği de korkusu da yok değil.

Banka Hisselerinde Yukarı Yönlü Hareket İsteği Olabilir

Buna rağmen hükümetin genel politikasına uygun olarak ( düşük faiz ve sanayi tarafında dayanılabilir olma kaydıyla mümkünce yüksek kur ) bu haftaki toplantıda da 0.25 indirim gerçekleşebilir. 3 hafta sonra (8 Kasım Salı) ABD başkanlık seçimi gerçekleşeceğinden TCMB için bu fırsat hala faiz indirimi konusunda kullanılabilecek fırsatlardan birisi olacaktır. Clinton’ un kazanması durumunda süregelen politikalarda dünya ekonomilerinde büyük bir gerileme olmadığı sürece değişiklik olmayacak olup FED faiz artışı büyük ihtimalle Aralık’ ta gerçekleşecektir. TCMB’nin hareket sahası da daralabilir bu durumda. Diğer yandan Trump’ın kazanması halinde dünya piyasalarındaki oluşabilecek dalgalanma ve FED’in politikalarında ve yapısında herhangi bir değişiklik olur mu olmaz mı konusu TCMB’yi de “bekle gör” politikasına itebilir.

Kısa vadede faiz indirimi olacağına inanmış gibi gözüken piyasada banka hisselerinde yukarı yönde hareket etme isteği görülmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu