Son Haberler

MELEN BARAJI’NDA GERİ SAYIM BAŞLADI

İstanbul’un 2071 yılına kadar su ihtiyacını garanti altına alacak Melen Barajı’nın yapımı tamamlanıyor.

2007 yılında Dünya’da ve ülkemizde yaşanan iklim değişikliği, küresel ısınma etkileri ve kuraklık İstanbul’da Melen suyuna acil ihtiyaç duyulmasına sebep olmuştu. Bunun üzerine 2007 yılında DSİ, inşaatı 2010 yılında bitecek olan Melen Sisteminin I. Kademesinin daha erken devreye girmesi için, Melen Sistemi inşaatının tamamlanan kısımlarını ve Yeşilçay Sistemini kullanarak “İstanbul’a Acil Su Temini” adı altında muhteşem bir proje geliştirdi. Büyük Melen Çayı, Şafak Eylem Planı ile 20 Ekim 2007 saat 16.59’da İstanbul’a akıtılmıştı ve problem çözülmüştü.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından yapımı devam eden ve nüfus artışının da hesaba katılarak İstanbul’un 2071 yılına kadar olan içme suyu ihtiyacını garanti altına alacak Melen Barajı’nda geri sayım başladı. Çalışmaların büyük bir hızla devam ettiği baraj yaklaşık 270 gün sonra tamamlanacak.

Deniz Suyunun Arıtılmasına İstanbul İçin Gerek Kalmayacak

İstanbul’un uzun vadeli içme suyu ihtiyacını karşılamak için geliştirilen Melen Projesi’nin 4 safhadan oluştuğunu belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Dünyanın birçok ülkesinin nüfusundan fazla nüfusa sahip olan İstanbul için geliştirilen bu projenin en önemli ayaklarından birini Melen Barajı oluşturuyor. Baraj tamamlandığında İstanbul’un 2071 yılına kadar içme suyu ihtiyacı karşılanmış olacaktır. Bugün itibarıyla İstanbul’un herhangi bir su sıkıntısı bulunmamaktadır. Bakanlık olarak tabii su kaynaklarımızı en iyi şekilde değerlendiriyoruz. Bazı çevrelerin dile getirdiği yüksek maliyetli deniz suyunun arıtılması hususu bugüne kadar gündemimizde olmadı bu projeler sayesinde bundan sonra da olmayacak.” diye konuştu.

Su Sıkıntısı Yaşanmayacak

Melen Barajı’nda fiziki gerçekleşmenin yüzde 75 seviyesine ulaştığının altını çizen Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Barajın temelini benim de iştirak ettiğim merasimle 6 Mart 2014 tarihinde atmıştık. Melen Barajı temelden 124 metre yüksekliğe, 2 milyon 80 bin m3 beton dolgu miktarına ve 694 milyon m3 su depolama hacmine sahip bulunuyor. Yaklaşık 270 gün sonra tamamlanacak olan baraj ile İstanbul’a yılda 1 milyar 77 milyon m3 su temin edilecek. Ayrıca Sungurlu Barajı’nın da hayata geçmesi ile İstanbul iline yıllık 115,1 milyon m3, Osmangazi Barajı’nın tamamlanması ile de 185 milyon m3 içme suyu temini sağlanacak. Böylelikle bu projeler sayesinde İstanbul’un su kaynaklarındaki su temin miktarı iki katına çıkacak ve 2 yıl üst üste kuraklık olması durumunda bile şehirde su sıkıntısı yaşanmayacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Silindir İle Sıkıştırılmış Beton Dökülüyor

Melen Barajı’nda çalışmaların bütün hızıyla devam ettiğini vurgulayan Prof. Dr. Eroğlu, “Baraj gövdesi silindir ile sıkıştırılmış beton (SSB) ile yapılıyor ve gövde inşaatının yarısı tamamlandı. Günlük ortalama 6.500 m3– 7.000 m3 arası Silindir ile Sıkıştırılmış Beton dökülüyor ve baraj 12 Mayıs 2017 tarihinde tamamlanacak.” açıklamasını yaptı.

İki Kıta İlk Kez Boğazın Altından Birleşti

Suyun kıtalar arası ulaşımına imkan veren Melen Projesi kapsamında Boğaziçi Tüneli’nin daha önce hizmete alındığını belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Bu proje ile sadece İstanbul’u değil, Dünya tarihinde ilk defa 2 kıtayı da suyun altından birleştirdik. Melen Sistemi bünyesindeki boğazın 135 metre altında, 5.551 metre uzunluğunda ve 4 metre çapındaki bu tünel, 2011 yılında tamamlanmıştı. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Marmaray’dan önce 3 Temmuz 2009 tarihinde boğazı ilk defa bu tünelden denizin altından arabayla geçmişti. İstanbul’un içme ve kullanma suyu sigortası olan Melen Projesi’yle bugün İstanbul’a günde 700.000 m3 su temin edilmektedir.” diyerek sözlerini tamamladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu