Son Haberler

MERİÇ ÇAKMAK 1. MERHALE PROJESİ

DSİ tarafından inşa edilen Meriç Çakmak 1. Merhale Projesi’nde çalışmalar hızla devam ediyor.

Trakya’nın GAP’ı olarak adlandırılan ve Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü’nün dev projelerinden biri olan Meriç Çakmak 1. Merhale Projesi’nde devam eden çalışmalar kapsamında yüzde 83 fiziki gerçekleşme sağlandı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan dev projelerden biri olarak dikkat çeken Meriç Çakmak 1. Merhale Projesi, Trakya’nın GAP’ı olarak adlandırılıyor.

522 Bin Dekar Zirai Arazi Suya Kavuşacak

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu yaptığı açıklamada: “Meriç ve Ergene Ovaları ile yamaç arazilerde toplam 522 bin dekar zirai alanı sulamak maksadıyla tesis edeceğimiz Meriç Çakmak 1. Merhale Projesi ile sulama sahasının 35 metre kotunun altındaki 142 bin dekar taban araziyi cazibeli, 380 bin dekar yamaç araziyi de pompaj sistemiyle sulayacağız.” dedi.

Yürütülen proje kapsamında 12.000 kiloWatt saat kurulu güce sahip P1 Terfi Merkezi vasıtasıyla kış aylarında Meriç Nehri’nden alınacak su, toplam uzunluğu 17.287 metre olan iletim kanalıyla 176,26 milyon m3 rezervuar hacimli Çakmak Barajı’na sevk edilecek.

Sulama sahasının ihtiyacı olan 263,6 milyon m3 suyun 168,1 milyon m3‘ü baraj rezervuarından; 95,4 milyon m3‘ü A ve A2 kanalları üzerine kurulu 11 adet terfi merkezi ile Meriç Nehri’nden karşılanacak.

Toplam Maliyeti 833 Milyon TL

Meriç Çakmak 1. Merhale Projesi’nin toplam maliyetinin 833 milyon TL olduğu belirtildi. Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Projeyi tamamlayıp hizmete aldığımızda taban arazilerde dekar başına 470 TL, yamaç arazilerde dekar başına 394 TL olmak üzere toplam 188 milyon TL gelir artışı olacak. Bu önemli projeyi 2016 yılı içerisinde bitirmeyi hedefliyoruz.” Diye kaydetti.

Trakya Gelişim Projesi ile 10 Milyarlık Yatırım

Edirne, Kırklareli, Tekirdağ ve Çanakkale’nin Trakya’da kalan kısımlarını kapsayan Trakya Gelişim Projesi’ni (TRAGEP) hayata geçirdiklerini belirten Prof. Dr. Eroğlu şunları söyledi: “TRAGEP ile Trakya’da atıksu arıtımından ağaçlandırmaya, sulamadan içme suyu teminine, dere ıslahından taşkın erken uyarı sistemine kadar pek çok alanda çalışma yapacağız ve proje kapsamında Trakya’ya 10 milyar TL’lik yatırım yapılacak.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu