Son Haberler

MERMER VE DOĞALTAŞ İHRACATÇILARINA MÜJDE!

Port Akdeniz, MARBLE 2017 öncesinde mermer ve doğaltaş ihracatçılarına ücretsiz depolama avantajı sağlıyor.

Türkiye mermer ve doğaltaş sektörünün kalbi, 3 gün süre ile İzmir’de atacak. 22-25 Mart 2017 tarihleri arasında yapılacak olan 23. MARBLE – Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı, Türkiye mermer ve doğaltaşını küresel arenaya çıkaracak. Birçok önemli ihracat bağlantısının gerçekleştirilmesi beklenilen fuar öncesinde, bir önemli müjde de Port Akdeniz’den geldi.

Türkiye mermer ve doğaltaş ihracatının önemli çıkış kapılarından Port Akdeniz aldığı kararla, mermer ve doğaltaş ihracatında liman dâhilinde 14 gün ücretsiz depolama fırsatı sunuyor. İzmir’deki bu uluslararası buluşma öncesinde Türkiye mermer ve doğaltaş ihracatçısına hem doğrudan önemli bir tasarruf hem de daha ekonomik ve daha efektif nakliye için önemli bir avantaj sağlayan bu fırsat, Port Akdeniz tarafından özel bir duyuru ile mermer ve doğaltaş ihracatçılarına açıklandı.

Terminal ve Ardiye Yansıtılmayacak

MARBLE 2017’nin sektör için güzel sonuçlar doğurması temennisi ile başlayan Port Akdeniz açıklamasında; “Port Akdeniz – Antalya Limanı’ndan konteyner ile yapılmakta olan mermer ve doğal taş ihracatlarında, sevkiyatların daha hızlı olmasını sağlamak ve depolama ihtiyaçlarına alternatif üreterek maliyetlerin minimize edilmesine katkıda bulunma” amaçlandığı belirtildi. Bu doğrultuda mermer ve doğaltaş ihracatında, ihracat limanı sahası içerisinde 14 gün ücretsiz olarak, blok ve kasalı mermer stoklaması yapılabileceği açıklandı. Söz konusu stoklamanın 14 gün boyunca ücretsiz olduğu, terminal ve ardiye yansıtılmayacağı, 14 günü aşması durumunda ise 15’nci gün ve sonrası için sadece $0,40/Ton/Gün ardiye ücreti yansıtılacağı da açıklamada yer aldı.

Açıklamada ayrıca; ilk etapta 6 ay boyunca devam etmesi planlanan uygulama koşulları ile ilgili detaylı bilgilendirmenin Gümrük Müşavirleri aracılığı ile en kısa sürede yapılacağı da belirtildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu