Son Haberler

METAL SEKTÖRÜNÜN İHRACAT YILDIZLARI

2014 yılında yaptıkları toplam 9,5 milyar dolarlık ihracat ile TİM’in ilk bin ihracatçı listesinde yer alan İDDMİB üyesi 75 başarılı firma ödüllendirildi.

İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB), 2014 yılında yaptıkları toplam 9,5 milyar dolarlık ihracat ile Türkiye İhracatçıları Meclisi’nin (TİM) ilk 1000 listesinde yer alan 75 başarılı üyesini ödüllendirdi.

Vestel, Kibar Dış Ticaret, Ekom Eczacıbaşı, Sarkuysan ve Borusan Mannesman gibi sektörün lider firmalarının ilk sırada ödül aldığı gecede konuşan İDDMİB Yönetim Kurulu Başkanı Rıdvan Mertöz, dünyadaki olumsuzlukları, birlik olarak bertaraf edebileceklerini söyledi.

TİM Başkanvekili Tahsin Öztiryaki de 3-5 Aralık tarihlerinde İstanbul’da düzenledikleri ve 50 bin kişinin izlediği İnovasyon Haftasının Ar-Ge, tasarım, inovasyon ve markalaşma bilincinin yayılmasında önemli katkı sağladığını belirterek, bu bilincin yerleşmesi ile Türkiye’nin 500 milyar dolar hedefini yakalamasının kolaylaşacağını söyledi.

İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği’nin (İDDMİB) 75 başarılı üyesini ödüllendirdiği gecede Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürü Veysel Parlak,  TİM Başkan Vekili Tahsin Öztiryaki, İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan da başarılı firmalara ödül verdiler.

İhracatın Liderlerine Teşekkür

Törenin açılış konuşmasını yapan İDDMİB Yönetim Kurulu Başkanı Rıdvan Mertöz, demir çelik, alüminyum, bakırdan mamul eşyalar, döküm, el aletleri gibi birçok alanı bünyesinde barındıran ve 2014’te 9,5 milyar dolarlık ihracatı gerçekleştiren firmalara teşekkür etti. Mertöz, tüm dünyada yaşanan olumsuz gelişmelerin etkisini, ihracatı ayakta tutarak ve geliştirerek bertaraf edebileceklerini söyledi. İSO Başkanı Erdal Bahçıvan ise sanayici kültürüne sahip ailelerin çocuklarının dede-baba işlerini yapmaktan uzaklaşmasının üzüntü verici olduğunu söyledi.

İnovaLİG 2016

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkan Vekili Tahsin Öztiryaki ise 3-5 Aralık tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenen İnovasyon Haftası’nı 50 bin kişinin izlediğini hatırlatarak, “Etkinlikte ayrıca Türkiye’nin inovasyon şampiyonlarını belirlediğimiz İnovaLİG’in bu sene ikincisini gerçekleştirdik. Geçen sene olduğu gibi bu sene de Türkiye’nin İnovasyon Şampiyonları ödüllerini Sayın Cumhurbaşkanımızın elinden aldılar. Şimdiden demir ve demir dışı metaller sektöründeki tüm firmalarımızı 2016 İnovaLİG’e başvurmaya davet ediyorum.” dedi.

Hedef Pazar Ülkelere Türkiye Ticaret Merkezi

İhracatın artırılması için birçok projeyi hayata geçirdiklerini belirten Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürü Veysel Parlak, Turquality, Fuar ve Yeni Pazar destekleri ile ihracatçının dünya ile rekabette elini güçlendirmeye çalıştıklarını söyledi. Dünyadaki karışıklıklar nedeniyle 2015 yılında hayata geçiremedikleri Türkiye Ticaret Merkezlerine de değinen Parlak, 2016 yılında en az 5 tane merkezi önde gelen hedef pazar ülkelerde açacaklarını bildirdi.

ihracat_ödülü

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu