Son Haberler

NET KÂR BÜYÜMESİ BEKLENTİLERİ OLUMLU

Ata Yatırım’ın piyasaları değerlendirdiği son raporuna göre, 2017 için Borsa İstanbul’da beklenen net kâr büyümesi %47…

Türkiye’nin köklü finans kuruluşlarından Ata Yatırım, piyasaları değerlendirdiği son raporunda olumlu gelişmelere dikkat çekti. Ata Yatırım’ın, 2017 yılında takibindeki şirketler için beklediği net kâr büyümesi öngörülerini paylaştığı rapora göre sanayi şirketleri için %77,2 net kâr büyümesi bekleniyor. Bankalar için öngörülen net kâr artışı %29,2 olarak belirlenirken, 2017 için Borsa İstanbul’da beklenen net kâr büyümesi ise %47…

Türk Lirası, son 2 yılda yaşanan kayıpların bir kısmını telafi etti

Türk hisse senetlerinin 2017 yılbaşından bu yana dolar bazında %34 artmasının ve Türkiye piyasasının gelişmekte olan ülkelere olan para girişinden en iyi faydalanan piyasalardan biri olduğunun altını çizen rapora göre, 2017 başında Merkez Bankası’nın para politikasını sıkılaştırması ve politik belirsizliklerin azalmasıyla denge bulan Türk Lirası, son 2 yılda yaşanan kayıpların bir kısmını telafi etti.

Kâr Tahminleri Olumlu

Kredi Garanti Fonu ile desteklenen kredi büyümesinin ise hem bankacılık sisteminin kredi büyümesini destekleyerek kârlılıkların artmasına yardımcı olduğunu hem de piyasanın likidite problemini çözerek rahatlama sağladığını belirten raporda, bu olumlu gelişmelerin, şirketlerin kâr beklentileri için yapılan tahminleri olumlu etkilediğinin de altı çizildi. Veriler ışığındaki kapsamlı analizlerin sonucunda Ata Yatırım, 2017 için Borsa İstanbul’da %47’lik net kâr büyümesi öngördü. Net kâr büyümesinin %77,2’si bankacılık dışı sektörler için beklenirken, %29’luk kısmı ise bankacılık sektörü için öngörülüyor. Ayrıca Ata Yatırım, 12 aylık perspektifte BIST-100 Endeksi’nin 120 bin seviyelere ulaşabileceğini belirtirken kısa vadede ise mevcut seviyelerden kâr realizasyonları gelebileceğinin altını çizdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu