Son Haberler

NÜKLEER ALANINDA İKİ ÖNEMLİ ANLAŞMA

Ankara Sanayi Odası (ASO), 4. Uluslararası Nükleer Santraller Zirvesi sırasında Çek ve Ruslarla iki yeni anlaşmaya imza attı.

8 Mart 2017 tarihinde düzenlenen 4. Uluslararası Nükleer Santraller Zirvesi’nde yerli ve yabancı 900 temsilci bir araya geldi. Zirvede, 2060’a kadar Türkiye, Ortadoğu ve Afrika’da hayata geçirilmesi planlanan 30 nükleer santral projesi ile oluşacak 600 milyar dolarlık pazardan Türk firmalarının nasıl pay alabileceği masaya yatırıldı.

4.Uluslararası Nükleer Santraller Zirvesi, nükleer alanında iki önemli anlaşmaya da ev sahipliği yaptı. Zirvede, Ankara Sanayi Odası (ASO), Türk firmalarının nükleer endüstrisinin gerektirdiği eğitim ve sertifikasyon konusunda vizyonunu açmak, gerekli deneyim ve birikime ulaşmalarını sağlamak için Rusya ve Çek Cumhuriyeti’nden önde gelen iki kurum ile iş birliği anlaşması imzaladı.

“Türkiye, nükleer sektörde en yüksek payı hedefliyor.”

Nükleer Mühendisler Derneği’nin ev sahipliğinde düzenlenen Zirvede konuşan Ankara Sanayi Odası Genel Sekreteri Yavuz Cabbar, “Ankara Sanayi Odası olarak 3 farklı proje ile kamu, özel sektör, sivil toplum ve diğer odalarla birlikte sanayicilerimizin nasıl nükleer santral tedarikçisi olabilecekleri üzerinde çalışıyoruz.” dedi.

Cabbar, şunları söyledi: “Ülke çapında nükleer alanındaki koordinasyonu sağlayan Enerji Bakanlığımızla birlikte yoğun çalışmalar yürütüyoruz. Çinlilerin kısa zamanda ulaştıkları nokta bizler için önemli bir rol model oluyor. Türkiye’nin yerel sanayisi ile nükleer sektöründe mümkün olan en yüksek paya ulaşması hedefiyle çalışmaya devam edeceğiz.”

Akkuyu, Sinop ve hayata geçirilmesi planlanan üçüncü nükleer santral projesinde Türk firmalarının 60 milyar dolarlık pazardan daha fazla pay alabilmesi için çalışan Ankara Sanayi Odası (ASO), Ruslarla nükleer eğitim alanında anlaşma yaptı.

Rosatom-Sürekli Eğitim ve Öğretim Enstitüsü CICE&T ve Nükleer Endüstride İnşaat İşçilerinin Eğitim Merkezi TCP-NCIS ile eğitim alanında, Çek Enerji Sanayi Birliği ile de know-how transferi alanında iş birliği anlaşması sağlandı.

Anlaşma törenine; Ankara Sanayi Odası Genel Sekreteri Yavuz Cabbar, Rosatom-Sürekli Eğitim ve Öğretim Enstitüsü CICE&T Rektörü Yury N. Seleznev, Nükleer Endüstride İnşaat İşçilerinin Eğitim Merkezi TCP-NCIS Yönetim Kurulu Başkanı Victor S. Opekunov, Çek Enerji Sanayi Birliği (CPIA) Yönetim Kurulu Başkanı Peter Bodnar katıldı.

“Üretim yeteneğimizi geliştirmek birinci önceliğimiz olmalı”

Akkuyu, Sinop ve planlanan üçüncü nükleer santral projesi kapsamında, 60 milyar dolarlık yatırım bedeli öngörüldüğünü belirten Ankara Sanayi Odası Genel Sekreteri Yavuz Cabbar sözlerine şöyle devam etti:

“Türkiye, yerel sanayisi ile nükleer sektörde mümkün olan en yüksek paya ulaşmayı hedefliyor. Bunu sağlayabilmek için, nükleer alt yapıda ve ilgili tüm parçalarda üretim yeteneğimizi geliştirmek birinci önceliğimiz olmalı. Biz de ASO olarak nükleer sektöre hitap eden birçok alanda üretim yapan firmalarımızı kapsayan anlaşmalar imzalamaya çalışıyoruz.”

İnşaat İşçilerinin Eğitim İhtiyacı Karşılanacak

Genel Sekreter Yavuz Cabbar, Rusya Rosatom-Sürekli Eğitim ve Öğretim Enstitüsü CICE&T ve Nükleer Endüstride İnşaat İşçilerinin Eğitim Merkezi TCP-NCIS ile imzalanan anlaşma sayesinde Akkuyu projesine yönelik olarak inşaat işçilerinin eğitimi hususundaki ihtiyacı karşılamayı hedeflediklerini belirtti.

ASO Yerli Üreticileri Destekliyor

Çek Enerji Sanayi Birliği ile imzalanan anlaşmanın Türk firmaları için çok faydalı olacağını belirten Cabbar şunları kaydetti:

“Çek Cumhuriyeti’nde nükleer enerji santrallerinin toplam elektrik üretimindeki payı yüzde 33 gibi yüksek bir oranda. Çekler, kendi ülkelerindeki Rus yapımı nükleer enerji santrallerinin mallarını kendileri üretiyorlar. Bu açıdan onların deneyim ve birikimi başta Akkuyu olmak üzere Türkiye’deki diğer iki nükleer santral projesi için de son derece önemli olacak.”

Akkuyu İçin Çek Tecrübesine Başvurulacak

Çek Enerji Sanayi Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Peter Bodnar ise şunları söyledi: “Türkiye, nükleer endüstrisinden yerel üreticilerinin daha fazla faydalanmasını sağlamaya çalışıyor. Bu konuda da yerelleştirme çalışmaları büyük önem taşıyor.

ASO ile yaptığımız bu anlaşma kapsamında Türk üreticilerinin Çek Cumhuriyeti’nin deneyiminden faydalanması için karşılıklı toplantılar ve çalıştaylar düzenlemeyi hedefliyoruz. Türk firmalarının nükleer sektörünün ihtiyaç duyduğu en temel bilgi birikimleri hakkında Çek Enerji Sanayi Birliği olarak elimizden gelen tüm desteği sağlamaya hazırız.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu