Son Haberler

NÜKLEER SANTRALLER ZİRVESİ BAŞLADI

WOW Convention Center’da 8 Mart 2016’da başlayan 3.Uluslararası Nükleer Santraller Zirvesi’nde Türkiye’nin nükleer sanayi sektörüne nasıl hazırlanabileceği ele alındı.

Nükleer enerji sektörünün devleri İstanbul’da düzenlenen 3.Uluslararası Nükleer Santraller Zirvesi’nde bir araya geldi. WOW Convention Center’da 8 Mart 2016’da başlayan Zirve’de Türkiye’nin nükleer sanayi sektörüne nasıl hazırlanabileceği ele alındı.

Akkuyu, Sinop ve üçüncü ‘nükleer santral projeleri‘nin yanı sıra Afrika ve Ortadoğu’da kurulması planlanan 26 nükleer santral projesinde aktif rol almayı planlayan Türk firmaları ile uluslararası firmalar, 3.Uluslararası Nükleer Santraller Zirvesi’nde buluştu.

Zirve’de Türkiye’nin nükleer enerjiyi nasıl yerelleştirebileceği tartışıldı. Türk firmaları sabırlı olup, kümelenme modeliyle güçlerini birleştirirse nükleer santral projelerinin en önemli tedarikçisi olabilir.

Afrika ve Ortadoğu’nun en kalabalık nükleer etkinliği

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Nükleer Sanayi Derneği’nin desteğiyle Nükleer Mühendisler Derneği ve Ticari Eşleştirme Derneği tarafından düzenlenen zirve, Afrika ile Ortadoğu’nun en kalabalık nükleer etkinliği olma özelliği taşıyor.

necati_yamacSinop ve Akkuyu nükleer santral projeleri

3.Uluslararası Nükleer Santraller Zirvesi’nde Sinop ve Akkuyu nükleer santral projeleri ile ilgili merak edilenler de yanıt buldu. Zirve’de açılış konuşması yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Necati Yamaç, enerji ihtiyacı düşünüldüğünde Türkiye’nin nükleere olan ihtiyacının daha iyi anlaşılabileceğini belirtti. Türkiye’nin nükleerle ilk kez tanışan bir ülke olmaktan ziyade daha farklı bir konumda olduğunu, 400 nükleer mühendis yetiştirdiğini ifade eden Yamaç, Türk nükleer sanayinin en önemli adımlarının Sinop ve Akkuyu ile atılacağının altını çizdi. Yamaç, Akkuyu’da kurulacak olan nükleer santralin ilk ünitesinin 2022 yılında, Sinop’ta kurulacak santralin ilk ünitesinin ise 2023’te devreye girmesinin planlandığını açıkladı.

koray_tuncerNükleer projelerine girişin adı: “Nükleer Evlilik”

Nükleer Sanayi Derneği Genel Sekreteri Koray Tuncer ise açılış konuşmasında Türk firmalarının Türkiye’deki 16 milyar dolarlık nükleer santral projelerinden pay alabilmeleri için yabancı firmaların tedarik zincirinin bir parçası olmaları gerektiğinin altını çizdi. Tuncer sözlerine şöyle devam etti: “Nükleer Santraller Zirvesi’nde 200’ün üzerinde hayata geçireceğimiz ticari eşleşme görüşmesiyle Türk firmalarının nükleer enerji pazarından pay almasına yardımcı oluyoruz. Nükleer enerji sektörüne giriş pahalı ve zaman alıyor. Türk firmaları ise çok aceleci ve sabırsız… Firmalarımızın biraz daha sabırlı olup, kümelenme modeliyle birbirleriyle iş birlikleri kurarak güçlerini birleştirmeleri ve uluslararası firmaların tedarik zincirine girmesi gerekiyor. Zirve süresince düzenlediğimiz ikili görüşmeler ile Türk firmalarıyla yabacı firmaların evliliklerine şahitlik ediyoruz. Hem Türkiye’de hem de Ortadoğu ve Afrika’da kurulması planlanan 26 nükleer santral projesinde Türk firmaları pay sahibi olabilir.”

jeff_benjamin“Türkiye, dünya genelinde enerji ihtiyacının en hızlı arttığı ikinci ülke konumunda”

Westinghouse Elektrik Şirketi Kıdemli Başkan Yardımcısı Jeff Benjamin ise konuşmasında Türkiye’deki enerji ihtiyacına vurgu yaparak şunları söyledi: “Türkiye, dünya genelinde enerji ihtiyacının en hızlı arttığı ikinci ülke konumunda. Türkiye’deki enerji ihtiyacı her yıl yüzde 4,5 oranında artıyor. Ekonomik büyüme devam ettiği sürece enerji ihtiyacı da artacak. Bu noktada nükleer enerji son derece önemli olacak. Türkiye’ye nükleer enerjiyi en etkin nasıl getirilebileceği tartışılmalı. Yerel üreticilere büyük görev düşüyor.”

ATMEA 1 teknolojisi tanıtıldı

Sinop’ta yapılması planlanan nükleer santral projesinde kullanılacak ATMEA 1 teknolojisinin maketi de ilk kez bu zirvede tanıtıldı. ATMEA CEO’su Andreas Goebel, ATMEA 1’in güvenli ve yüksek performanslı bir reaktör olduğunu söyleyerek, Sinop’taki nükleer santral projesinde bu teknolojinin kullanılacak olmasından dolayı mutlu olduklarını ifade etti.

‘Nükleer İllüzyon Gösterisi’ renk kattı

Ortadoğu ve Afrika’nın en önemli nükleer etkinliği olan Nükleer Santraller Zirvesi’ne bu yıl Vietnam’dan Bangladeş’e, Kanada’dan Ukrayna’ya birçok ülkeden nükleer alanında söz sahibi isimler katıldı. Zirve’de gerçekleşen ‘Nükleer İllüzyon’ gösterisi de katılımcılara farklı bir deneyim yaşattı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu