ODTÜ, PROF. MARTIN A. GREEN’İ AĞIRLADI | Enerji ve Maden DergisiEnerji ve Maden Dergisi

ODTÜ, PROF. MARTIN A. GREEN’İ AĞIRLADI | Enerji ve Maden Dergisi

14 Haziran 2016
Kategori
Son Haberler
Comments 0

Etiketler , , , , ,

Güneş enerjisi konusunda dünyanın en iyileri arasında gösterilen Prof. Martin A. Green, ODTÜ’nün 60. Yıl konuşmacıları kapsamında “Fotovoltaik (Güneş Pili) Teknolojisi: Gelecek için Güç Kaynağı” başlıklı bir konferans verdi.

gunes_enerjisi_fotovoltaik60.yılı dolayısıyla, 2015-2016 yılı öğretim yılında alanında uzman birçok akademisyeni Kültür ve Kongre Merkezi’nde ağırlayan ODTÜ, güneş enerjisi konusunda dünyanın en iyileri arasında gösterilen, bu konuda birçok kitap ve makale yayınlayan Martin A. Green’i konuk etti. Green’in, “Fotovoltaik (Güneş Pili) Teknolojisi: Gelecek için Güç Kaynağı” başlıklı konferansıyla “60. Yıl Konuşmacılar Dizisi”nin finalini yapıldı.

Fosil yakıt kaynaklarının giderek tükendiği ve çevreye verdiği zararların her geçen gün daha ileri boyutlara taşındığı dünyamızda, yenilenebilir enerji kaynaklarının önemi giderek artıyor. Fosil yakıt kullanımından kaynaklanan sera gazı emisyonlarının dünyamızı giderek ısıttığı ve yüzyılın sonunda dünyanın sıcaklığının 2,5-3 derece kadar ısınmasının önüne geçmek için Paris İklim Konferansı’nda tüm ülkeler ortak bir anlaşmaya imza attı.

Yenilenebilir enerji kaynaklarından olan güneş enerjisiyle ilgili 2009 yılında Güneş Enerjisi Araştırma ve Uygulama Merkezi (GÜNAM) adında ayrı bir merkez kuran ve özel sektörle işbirliği halinde çalışan ODTÜ, “60. Yıl Konuşmacılar Dizisi” kapsamında güneş enerjisi alanında dünyaca ünlü Prof. Martin A. Green’i ağırladı. Green, ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde “Fotovoltaik* (Güneş Pili) Teknolojisi: Gelecek için Güç Kaynağı” konulu bir konferans verdi.

Fotovoltaik* (PV) Teknolojisi

Prof. Martin A. Green, verdiği konferans kapsamında konuşmasını, günümüzün güneş enerjisi dönüşüm teknolojilerinde önemli bir yer tutan “Fotovoltaik (PV) Teknolojisi” üzerine gerçekleştirdi. Prof. Green, bu teknolojinin odağında bulunan ve güneş enerjisinin elektrik enerjisine dönüşümünü sağlayan “Güneş Pilleri” (ya da bilimsel adıyla “Güneş Hücreleri-Solar Cells”) üzerine yapılan araştırma-geliştirme çalışmalarının, yenilenebilir enerji kaynaklarının geleceği içinde önemli bir yere sahip olacağını belirtti.

Güneş Hücrelerinin Geliştirilme Çalışmaları Sürüyor

Konuşması dâhilinde, güneş enerjisinin yakın gelecekte yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı içinde dikkat çekici bir paya sahip olacağını da vurgulayan Prof. Green, bu yönden fotovoltaik teknolojisinin dünya genelindeki yaygınlığının da artacağını açıkladı. Bu doğrultuda, başta güneş ışığı-elektrik dönüşümünde yaygın kullanılan “Silikon Güneş Hücreleri” için olmak üzere, daha yüksek verimli ve daha düşük maliyetli güneş hücrelerinin geliştirilme çalışmalarının da devam ettiğini ifade etti.

“Güneş enerjisiyle çalışan otomobillerin yaygınlaşacağını düşünüyorum”

Aynı zamanda, enerji kullanım alışkanlarının toplumsal hayatı etkilediğine de değinen Prof. Green, “Enerji kaynaklarının değişmesiyle toplumsal hayatımız da şekilleniyor. 1900 yılında New York’ta at arabalarıyla ulaşım sağlanırken, bundan yalnızca 13 yıl sonra, 1913’te otomobillerin yaygınlaştığını görüyoruz. Endüstrinin enerji ihtiyacı ve kullanım alışkanlığına göre tekil kullanıcılar için de enerji çeşitliliği sağlanıyor. Güneş enerjisiyle çalışan otomobiller artık hayatımızda ve bunun giderek yaygınlaşacağını düşünüyorum. Güneş enerjisinin maliyeti daha düşük olduğu için giderek daha fazla tercih edilen ve hayatımıza dâhil olan bir enerji modeli olacağına inanıyorum ve çevresel sürdürülebilirlik açısından bunu oldukça olumlu karşılıyorum.” dedi.

*Fotovoltaik: Güneş ışığının doğrudan elektriğe dönüştürülmesi ile ilgilenen teknolojilerin genel adı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ahmet Kaya - Nereden Bileceksiniz Ahmet Kaya - Kum Gibi Ahmet Kaya - Dışarda Kar Yağıyor Ahmet Kaya - Penceresiz Kaldım Anne Ahmet Kaya - Söyle Ahmet Kaya - Sözüm Şiirlerin Mükemmelidir Ahmet Kaya - Bundan Böyle Yol Yok Ahmet Kaya - Dostum Dostum Ahmet Kaya - Senden Başkasını Seven Delidir Ahmet Kaya - İçimde Ölen Biri