Son Haberler

OMV Samsun Elektrik Santrali’ne 35 Milyon Dolarlık Yenileme…

OMV Samsun Elektrik Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali’nde haziran ayında tamamlanması planlanan, tesisin verimliliğini ve kapasitesini artıracak bakım çalışması, toplam 35 milyon dolara mal olacak.

890 MWe’lık kurulu gücüyle Türkiye’nin elektrik enerjisi tedarikine önemli katkıda bulunan OMV Samsun Elektrik Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali’ndeki planlı ana bakım ve yenileme çalışmalarında sona yaklaşılıyor. Haziran ayında tamamlanacak bakım çalışması Türkiye’nin en verimli santrallerinden olan OMV Samsun Elektrik Santrali’nde kapasite ve verimlilik artışı sağlıyor.

150 bin adam-saat mesai gerektiren bakım çalışması toplam 35 milyon dolara mal olacak. OMV Samsun Elektrik Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Korkut Öztürkmen bakım sürecinin santralin elektrik arzını etkilemediğini söyledi.

Bakım Çalışmasının İlk Aşaması 17 Ekim 2017’de Başladı

İlk aşaması 17 Ekim 2017’de başlayan santralin bakım çalışmasında ikinci aşamaya Mart 2018’de geçildi. Çalışma kapsamında her iki ünitenin gaz türbinlerinin ana parçaları tamamen yenilendi, atık ısı kazanları ve jeneratör sargı iyileştirme işlemleri gerçekleştirildi ve 1 no’lu ünitede buhar türbini performans artışı sağlandı.

7/24 vardiyalar halinde yaklaşık 500 ilave çalışanın istihdam edildiği, 150 bin adam-saat mesai gerektiren bakım çalışmasında yüzde 95 yerli işgücü ve mühendislikten yararlanılıyor.

Kasım 2017’de tamamlanan ilk bakım aşaması 18 milyon dolara mal oldu. Mart 2018’de başlanan ve toplam iki buçuk ay sürecek olan diğer ünitedeki bakım çalışmasının maliyeti ise 17 milyon dolar.

Öztürkmen: “Ülke ekonomisine ve enerji arz güvenliğine maksimum katkı sağlıyoruz”

OMV Samsun Elektrik Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Korkut Öztürkmen çalışmayla ilgili olarak şunları söyledi: “Türkiye’nin en düşük emisyona sahip ve en verimli santrallerinden biri olan OMV Samsun Elektrik Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali’mizi pazar şartlarına rağmen, teknik olarak her zaman en üst düzeyde tutarak ülke ekonomisine ve enerji arz güvenliğine maksimum katkı sağlıyoruz. Bu çalışmayla santrale toplam 35 milyon dolar yatırım yaptık.”

Santral verimini en üst seviyeye çıkarmak, kaliteli, güvenli ve sürekli enerji üretimini sağlamak, üretim maliyetini azaltmak, arıza ihtimalini en aza indirmek, tesisin emre amadeliğini artırmak ve çevre emisyon limit değerleri kapsamında çalışmasını sağlamak için planlı ana bakımların şart olduğunu vurgulayan Öztürkmen, “Bu bakım süreci elektrik arzımızı etkilemeyecek şekilde planlandı.” dedi.

Avusturya’nın ve Avrupa’nın en büyük halka açık enerji şirketlerinden OMV’nin 2013 yılında 600 milyon avro yatırımla Samsun’da faaliyete geçirdiği enerji santrali, şirketin Türkiye’deki en büyük yatırımı. Türkiye’nin enerji ihtiyacının yaklaşık yüzde 3’ünü karşılama kapasitesine sahip.

Bakım çalışmasının haziran başı itibarıyla tamamlanması planlanıyor.

Rakamlarla OMV Samsun Elektik Santrali Bakım ve Yenileme Çalışması

890 MWe’lık kurulu güç.

600 milyon avro yatırım ile 2013’te faaliyete geçirildi.

Santral, Türkiye’nin enerji ihtiyacının yaklaşık yüzde 3’ünü karşılama kapasitesine sahip.

Yılda yaklaşık 7 milyar kW saat elektrik üretim kapasitesi.

İşletmeye geçişinden bu yana 1 milyon 700 bin adam-saat kayıp zamansız çalışma.

İlkine 17 Ekim 2017’de, ikincisine Mart 2018’de başlanan iki aşamalı bakım çalışması.

Bakım için 7/24 vardiyalar halinde yaklaşık 500 ilave çalışan istihdam.

150 bin adam-saat mesai, yüzde 95 yerli işgücü ve mühendislik.

Toplam 35 milyon dolarlık bakım ve yenileme yatırımı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu