Son Haberler

ORMAN KÖYLÜSÜNE SERACILIK DESTEĞİ

Orman Genel Müdürlüğü (OGM) orman köylülerinin hayat standartlarını yükseltmek maksadıyla 2015 yılında orman köylüsü olan 258 aileye seracılık desteği vermeyi hedefliyor.

Orman köylülerinin hayat standartlarını yükseltmek maksadıyla yapılan çalışmalar kapsamında Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü (OGM), 2015 yılı içerisinde orman köylüsü olan 258 aileye seracılık desteği vermeyi hedefliyor.

Orman köylüsüne yönelik ekonomik maksatlı gelir getirici projelerde kredi ve hibe desteğinde bulunduklarını belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Yapılan desteklemelerle orman köylüsünün gelir seviyesini artırmayı, orman ile halk ilişkilerini iyileştirmeyi,  ormanlar üzerindeki baskıyı azaltmayı ve ormanların sürdürülebilir yönetimini sağlamayı hedefliyoruz. Yürüttüğümüz çalışmalarla orman köylümüzün yüzünü güldürmeye devam edeceğiz.” diye konuştu.

Yüzde 20 Hibe

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Seracılık projesinde, 500 m2 ve 1000 m2’lik cam veya plastik seralara destek sağlıyoruz. Seracılığa sağladığımız kredi vade süresi 5 yıl ve 1 yılı ödemesiz olarak veriliyor. Proje tutarının yüzde 20’sini de hibe olarak veriyoruz.” dedi.

Yüksek Fiyattan Pazarlama

Prof. Dr. Eroğlu, ova köylerinde sera ürünlerinin sona ermesinden sonra, yüksek rakımlardaki orman köylerinde uygulanan seracılık desteği sayesinde yüksek fiyatlarla ürünlerin pazarlandığını vurguladı.

Prof. Dr. Eroğlu şöyle devam etti: “Böylece yüksek fiyattan pazarlama yapan orman köylümüzün aile gelirlerinde büyük artışlar oluyor. Seracılık projesinin uygulandığı köylerden bize gelen dönüşlere göre her seradan yılda iki ürün alınabiliyor ve yılda 40 bin TL civarında gelir elde edilebiliyor. Yine köylülerden alınan bilgilere göre kullanılan kredi miktarını da bir yılda karşılayabiliyorlar.”

Gelir Seviyesi Yükseliyor

Bu tür uygulamalar ile orman köylüsünün gelir seviyesini yükseltmeyi hedeflediklerini ifade eden Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, böyle projelerle orman köylerinde yeni istihdam alanları açarak ormanlar üzerindeki baskıyı azalttıklarını ve gelir seviyesi artan köylünün buna paralel olarak hayat standartlarının da arttığını dile getirdi.

Orman Köylüsüne 106,3 Milyon TL Destek

Hayata geçirdiği projelerle orman köylülerini destekleyen Orman ve Su İşleri Bakanlığı 2003-2014 yılları arasında 184.423 aileye yaklaşık 674 milyon destek sağladı. Ayrıca, 176 kooperatife de 30 milyon TL’den fazla destekte bulundu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu