Son Haberler

ORMAN KÖYLÜSÜNE YENİLENEBİLİR TEMİZ ENERJİ DESTEĞİ

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü, orman köylerinde yaşayan vatandaşlara yenilenebilir enerji çerçevesinde “Güneş Enerjisinden Su Isıtma Sistemleri” desteği sağlıyor.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü (OGM), ormanlar üzerindeki baskıyı azaltmak ve orman köylüsünün hayat kalitesini yükseltmek maksadı ile orman köylerinde yaşayan vatandaşlara yenilenebilir enerji çerçevesinde “Güneş Enerjisinden Su Isıtma Sistemleri” desteği sağlıyor.

OGM’nin orman köylüsüne ekonomik maksatlı gelir getirici projelerde kredi ve hibe desteğinde bulunduğunu belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Yaptığımız bu tür desteklemelerle orman köylüsünün gelir seviyesini artırmayı, orman-halk ilişkilerini iyileştirmeyi,  ormanlar üzerindeki baskıyı azaltmayı ve ormanların sürdürülebilir yönetimini sağlamayı hedefliyoruz.” diye konuştu.

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Sosyal maksatlı verdiğimiz desteklerden birisini de Güneş Enerjisinden Su Isıtma Sistemleri desteği oluşturuyor. Bu proje çerçevesinde verdiğimiz destek faizsiz oluyor ve 3 yılda 3 taksitte geri ödemesi sağlanıyor.” ifadelerini kullandı.

2015’te 3,9 Milyon Liralık Destek Verilecek

Orman köylülerinin bundan sonra da bu tür projelerle destekleneceğini vurgulayan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Güneş enerjisinden su ısıtılması projesi çerçevesinde 2015 yılında orman köylerimizde yaşayan 2.203 aileye 3,9 milyon liralık destek vermeyi hedefliyoruz ve bu hedef doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” dedi.

Elektrik İhtiyacı Güneş Enerjisinden Sağlanacak

Orman köylülerine her alanda destek vermeye devam edeceklerini belirten Prof. Dr. Eroğlu, “Biz onlarla hasım değil hısım olacağız. Ormanların sürdürülebilir olarak yönetilmesi için bunu gerekli görüyorum. Bu çerçevede 2016 yılından itibaren orman köylülerimizin elektrik konusundaki ihtiyaçlarının güneş enerjisi ile karşılanması için de çalışma başlattık ve bu çalışmalar devam ediyor.” diyerek sözlerini tamamladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu