Son Haberler

Ovit Tüneli 13 Haziran’da Açılacak…

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Ovit Tüneli’nin 13 Haziran’da törenle açılacağını duyurdu.

Ovit Tüneli‘nin 13 Haziran’da törenle açılacağını duyuran AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, şunları söyledi:

“Bakanımızla, bölge müdürüyle görüştük. Tünel iki tüpten oluşuyor. İki tüpün açılışını inşallah 13’ünde gerçekleştireceğiz. Bu Rize mitinginden önce mi olur sonra mı olur? Belki miting alanında olur, orada birileri gider. Ama Ovit Tüneli’nin açılışı 13 Haziran günü cumhurbaşkanlığımız başkanlığındaki heyet gerçekleştirecek. Bu da Türkiye’nin devasa projelerinden bir tanesi…”

Yaklaşık 600 milyon liraya mal olması beklenen Ovit Tüneli’yle Rize-Erzurum arası 4.4 kilometre kısalacak. Rize ile Erzurum’u birbirine bağlayan 2 bin 640 rakımlı Ovit Dağı‘nda çalışmaları süren tünel, Türkiye’nin en uzun, dünyanın ise 4’üncü en uzun tüneli olma özelliğini taşıyor.

Ovit Tüneli’nin temeli 13 Mayıs 2012 tarihinde atıldı. Rize ile Erzurum’u birbirine bağlayan 2 bin 640 rakımlı Ovit Dağı’nda yapımı süren 14 bin 300 metre uzunluğundaki tünelin giriş kotu 2 bin 54 metre, çıkış kotu ise 2 bin 260 metre olacak.” (Fotoğraf için kaynak: Cengiz İnşaat)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu