ÖZBEKİSTAN’DAN TÜRK İŞADAMLARINA 3 GÜNDE VİZE | Enerji ve Maden DergisiEnerji ve Maden Dergisi

ÖZBEKİSTAN’DAN TÜRK İŞADAMLARINA 3 GÜNDE VİZE | Enerji ve Maden Dergisi

9 Eylül 2017
Kategori
Son Haberler
Comments 0

Etiketler , , , , ,

Özbekistan Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Camşid Kuçkarov: “Türk işadamlarına 3 gün içinde vize vermeyi hedefliyoruz.”

Özbekistan Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Camşid Kuçkarov ve beraberindeki heyet, 7 Eylül 2017 tarihinde Türkiye’ye gerçekleştirdikleri resmi ziyaret kapsamında Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Genel Merkezini ziyaret etti.

Bu çerçevede TMB Genel Merkez binasında, TMB Yönetim Kurulu Üyesi Kartal Usluel ev sahipliğinde Özbekistan Ankara Büyükelçisi Ulfat Kadirov, TMB Denetleme Kurulu Başkanı Süreyya Yücel Özden, T.C. Ekonomi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Hüsnü Dilemre ve üye firma temsilcilerinin katılımıyla bir çalışma yemeği düzenlendi.

Etkinlikte, Türkiye Müteahhitler Birliği’nin faaliyetleri ve yurt dışı müteahhitlik hizmetleri hakkında Kuçkarov ve beraberindeki heyete bilgi verildi. Ardından, iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkiler ve Özbekistan’da önümüzdeki dönemde gerçekleştirilmesi öngörülen projeler hakkında bilgi alış verişinde bulunuldu.

Kuçkarov, firmaların vize konusunda yaşadıkları sorunları dile getirmeleri üzerine, iş adamlarına vizenin üç gün içinde verilmesini hedeflediklerini, böylelikle bu sorunun aşılacağını, ayrıca yeni alınan bir kararla Özbekistan’da döviz politikasının serbestleştirildiğini, ülkedeki konvertasyon sorununun ortadan kalktığını belirtti.

PPP ve YİD Modellerine Yakın İlgi

Firma temsilcilerinin, firma tanıtımlarının ve iki ülke arasında daha etkin ilişkilerin kurulması yönündeki isteklerini dile getirmelerinin ardından, Kuçkarov başkent Taşkent‘e 70-80 km. uzaklıkta bulunan otellerin renovasyonu ile bir tatil kompleksi oluşturulması, yine Taşkent’te bir tema park ve iş merkezi inşası, elektrik iletim hatları ve birçok altyapı projeleri bulunduğunu, kamu-özel ortaklığı (PPP) ve yap-işlet-devret (YİD) modelleriyle de yakından ilgilendiklerini belirterek, Türk müteahhitlik firmalarının ülkelerindeki faaliyetlerini arttırmalarını arzu ettiklerini ifade etti.

TMB Yönetim Kurulu Üyesi Kartal Usluel, TMB üyelerinin YİD ve PPP projelerinde geniş bir deneyime sahip olduğunu ve bu deneyimlerini Özbekistan ile paylaşmaktan memnuniyet duyacaklarını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ahmet Kaya - Nereden Bileceksiniz Ahmet Kaya - Kum Gibi Ahmet Kaya - Dışarda Kar Yağıyor Ahmet Kaya - Penceresiz Kaldım Anne Ahmet Kaya - Söyle Ahmet Kaya - Sözüm Şiirlerin Mükemmelidir Ahmet Kaya - Bundan Böyle Yol Yok Ahmet Kaya - Dostum Dostum Ahmet Kaya - Senden Başkasını Seven Delidir Ahmet Kaya - İçimde Ölen Biri