Son Haberler

PARİON ANTİK KENTİ KAZI ÇALIŞMALARI

Antik liman kenti Parion’da, 2 bin 700 yıllık tarihi ortaya çıkarmak için sürdürülen kazı çalışmaları devam ediyor.

Çanakkale’nin Biga ilçesine bağlı Kemer köyünde yer alan Parion Antik Kenti’nde, 2005 yılında başlayan kazı çalışmaları, 2 bin 700 yıllık tarihi ortaya çıkarmak için sürdürülüyor.

2015 yılı kazı ve restorasyon çalışmalarına, Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyelerinden Doç. Dr. Vedat Keleş başkanlık ediyor.

Ana sponsorluğunu İÇDAŞ Çelik, Enerji, Tersane ve Ulaşım A.Ş.’nin yürüttüğü kazı çalışmalarını, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, kazı başkanı Doç. Dr. Vedat Keleş ile birlikte yerinde inceledi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü öncülüğünde gerçekleştirilen kazı çalışmalarının eylül sonuna kadar devam etmesi planlanıyor. Kazılarda güney nekropolis, tiyatro, yamaç hamamı, Roma hamamı, agora ve dükkânlar, sondaj 8, tümülüs, odeion ve mozaikli yapı olmak üzere dokuz sektörde çalışılması düşünülüyor.

Odeionda yapının etrafının tamamen kazılarak planının tam olarak ortaya çıkarılması ve bu yapıyla ilgili proje safhasına geçilmesi hedefleniyor.

Doç. Dr. Keleş, bu yıl arkeojeofizik haritasının çıkarılması çalışmalarının yapılacağını belirtti ve kazı çalışmalarının önemini şu sözlerle ifade etti: “Şu anda arkeolojik bir sorun olarak karşımızda duran, ‘Erken dönem Parion nerede?’ sorusuna cevap bulmamıza da katkı sağlayacaktır.”

Parion gibi büyük antik kent içerisinde yollarından yapı duvarlarına kadar pek çok alanın yerleşimini ve ilerleme yönünü ortaya koyan arkeojeofizik haritası ile bir anlamda antik kentin fotoğrafı çekilmiş olacak.

????????????????????????????????????

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu