Son Haberler

“Parlak Bir Kariyer Fırsatı: Türkiye İklimlendirme Sektörü”

İSKİD tarafından “Parlak Bir Kariyer Fırsatı: Türkiye İklimlendirme Sektörü” adını taşıyan etkinlik dizisinin ilki 20 Nisan 2016 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilecek.

iskid_logoİklimlendirme endüstrisinin geleceğine yön verecek büyük bir buluşmayı gerçekleştirecek olan İklimlendirme Soğutma Klima İmalatçıları Derneği (İSKİD), Türkiye iklimlendirme sektörünün yükselen yıldızlarını arıyor. İSKİD tarafından “Parlak Bir Kariyer Fırsatı: Türkiye İklimlendirme Sektörü” adını taşıyan etkinlik dizisinin ilki 20 Nisan 2016 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilecek.

İSKİD sağlıklı, güvenli, yaşanabilir yapıların ve nitelikli üretimi sağlayacak tesislerin teminatı olacak ‘iklimlendirme mühendisleri‘ni sektöre kazandırmaya çalışıyor. Bu amaçla üniversitelerin Makine Mühendisliği fakülte ve bölümlerinin son sınıflarında okuyan mühendis adaylarını büyük bir organizasyonla sektörle buluşturuyor.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 1000 kişilik Şura Salonu’nda yapılacak ve yaklaşık 700 öğrencinin katılacağı etkinliğin moderatörlüğünü; radyo ve TV programcısı, sunucusu, unutulmaz taklitleriyle mizahımızın önemli temsilcilerinden olan Yavuz Seçkin üstleniyor. Makine mühendisi adayları, parlak bir kariyer fırsatı sunan Türkiye iklimlendirme sektörünü yakından tanıyacakları etkinliğe, #iskidankarada etiketiyle açılan twitter sayfasından soru veya yorumlarıyla eşzamanlı olarak katılabilecek.

Sürdürülebilir Bir Geleceğin Önemli Tasarımcıları arasında İklimlendirme Mühendisleri Bulunuyor

cem_savciİSKİD Yönetim Kurulu Başkanı Cem Savcı, bugüne kadar sektörde makine mühendisliği öğrencilerine yönelik en geniş kapsamlı etkinlik için birkaç noktanın altını çizdi: “Sürdürülebilir bir geleceğin önemli tasarımcıları arasında iklimlendirme mühendisleri bulunuyor. Türkiye iklimlendirme sektörünün küresel liderler arasında olması, insan sağlığı ve ürün kalitesi için hayati öneme sahip iklimlendirme teknolojilerinin Türk mühendisliğinin gücü ile sürdürülebilir gelişimi, her şeyden önce nitelikli iş gücüne bağlıdır. Geleceği için mühendislik gibi kritik bir mesleği seçen genç beyinlerin, Türkiye iklimlendirme sektörünü yakından tanıyarak, kariyer hedefleri için hangi fırsatları sunduğunu bilmeleri, endüstrimiz açısından önemli kazanım sağlayacaktır. Mekanik proje tasarımından uygulamaya, ürün-teknoloji tasarımından üretime, cihaz ve sistemlerin pazarla buluşturulmasına ve sorunsuz işletilmesine kadar pek çok faaliyet sınıfını barındıran iklimlendirme sektörü için bu etkinlik, aynı zamanda üniversite-sanayi işbirliği açısından da önemli bir örnek olacaktır”.

Savcı aynı zamanda, Türkiye iklimlendirme sektörü ile ilgili şu bilgileri de aktardı: “Son 10 yılda beş kat büyüyen Türkiye iklimlendirme sektörü, bugün için dünya iklimlendirme sektöründe 23. Sıradadır; gelecekte ise ilk 10 ülke arasına girmeyi hedeflemektedir. Sektörün yıllık ortalama büyüme beklentisi % 15 civarındadır. Son 5 yılda mekanik taahhüt sözleşmeleri 7 kat artarak, 2014 yılında 1.3 milyar doları aşmış durumdadır. Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM), Türkiye Cumhuriyeti’nin 2023 yılı için ihracat hedefi 500 milyar USD. Bu hedefin içinde iklimlendirme sektörünün payı ise 25 milyar USD’dir. Aynı zamanda sektörün iç pazar hedefi de 35 milyar USD’dır. Bu hedef, Türkiye iklimlendirme sektörünü ivmelendirmektedir.”

İklimlendirme sektörünü gelecekteki mensuplarıyla buluşturacak etkinlik, İSKİD Basın Yayın Komisyonu tarafından organize ediliyor, İSKİD Üniversite-Sanayi İşbirliği Komisyonu tarafından destekleniyor.

“Sektörümüzün Geleceğine Dinamizm Kazandıracak Genç Beyinleri Arama Toplantılarımızın İlk Durağı Ankara”

İSKİD Basın Yayın Komisyonu Başkanı Ezgi Temocin, organizasyon hakkında şunları söyledi: “İSKİD, endüstrinin nitelikli işgücü sorunu yaşamaması için, pek çok farklı girişimde bulunuyor, deyim yerindeyse elini taşın altına koyuyor. Bu etkinlik de İSKİD’in vizyonunu yansıtan öncü bir girişim. Öncü bir girişim, zira İSKİD’in öğrencilerle Ankara’da buluşması bir başlangıç. ‘İSKİD Türkiye İklimlendirme Sektörünün Yükselen Yıldızlarını Arıyor’ etkinliğimiz, her yıl en az bir kez farklı bölgelerde, farklı üniversitelerle tekrarlanacak. Etkinlik, ölçeği kadar tarzı ile de yenilikçi bir yaklaşıma sahip. Organizasyon sürecimizde genç kuşağın ilgi alanlarını, kullandığı teknolojileri göz önüne aldık, genç misafirlerimizi izleyici değil, katılımcı olarak değerlendiriyoruz. Bunun için sosyal medya aracılığı ile kendilerini ifade edebilecekleri bir ortam sunuyoruz. Yaklaşık tüm gün sürecek etkinliğin bilgilendirici olması kadar eğlendirici olmasını istiyoruz. Sunumlarımızı bu bakış açısı ile hazırlıyoruz. İkramlarımızdan küçük hediyelerimize kadar pek çok detayı heyecanla gözden geçirdik. İnanıyoruz ki, organizasyonumuzun amaca uygunluğu ve başarısı, sadece sektörümüz için değil, sektörümüzün hizmet verdiği yaşamın tüm alanları için de katkı sağlayacak”.

PROGRAM

11.00 Kayıt / İkramlar / Sergi Alanı Ziyaretleri

13.00 Yavuz Seçkin’in “Hoşgeldiniz” Sunumu

13.15 Açılış Konuşması ve Program Özetinin Sunumu – Ezgi TEMOCİN / İSKİD BYK Başkanı

13.25 Türkiye İklimlendirme Sektörünün Dünyadaki Yeri – Cem SAVCI / İSKİD Yönetim Kurulu Başkanı

13.35 İklimlendirme Endüstrisine Genel Bakış ve Üniversitelerle İşbirlikleri – Vural EROĞLU / ISKAV Başkanı

13.45 Mekanik Tesisat Proje Uygulamalarında Başarının Altın Kuralları – Ersin GÖKBUDAK / Demta Mühendislik

13.55 Mekanik Tesisat Tasarımcılığına Modern Bakış – Evren DEMİRCİ / DECO Proje

14.05– “Mühendislikte İnovasyon ve Girişimcilik” Doç.Dr.Özden AĞRA / İSKİD Üniversite-Sanayi İşbirliği Komisyonu

14.15 ARA – Çay&Kahve İkramı ve Stant Ziyaretleri

14.35 Yavuz Seçkin Yönetiminde TweetWall Üzerinden Sorular ve Yanıtları

15.45 ARA – Çay&Kahve İkramı ve Stant Ziyaretleri

16.05 Yavuz Seçkin Yönetiminde TweetWall Üzerinden Sorular ve Yanıtları

17.00 Kapanış

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu