Son Haberler

PETROL FİYATI 60 DOLARA ÇIKACAK

İstanbul’da devam eden 23. Dünya Enerji Kongresi’nin ilk gününde konuşan Suudi Arabistan Enerji Bakanı Halid Al-Falih ham petrol fiyatlarının yıl onunda 60 doları bulacağı tahmininde bulundu.

Suudi Arabistan Enerji, Endüstri ve Doğal Kaynaklar Bakanı Halid Al-Falih, “Yeni Ufukları Kucaklamak” başlığıyla İstanbul Kongre Vadisi’nde düzenlenen ve 13 Ekim’e kadar devam edecek olan 23. Dünya Enerji Kongresi’nin ilk gününde sabah oturumunda bir konuşma yaptı.

Bakan Halid Al-Falih yaptığı konuşmada, petrol fiyatlarını kendilerini belirlemenin kendi işleri olmadığını söyledi. Fiyatların piyasada belirlendiğini vurgulayan Al-Falih, petrol üreticileri olarak arz ve talebi dengelemeye yoğunlaştıklarını ifade etti.

Kuzey Amerika’da petrol arzının hızlı büyüdüğünü belirten Al-Falih, buna karşın talepte bir daralma olduğunu anlattı. Son dönemde 40 dolardan 50 dolarlara yükselen ham petrol fiyatlarının yıl sonunda 60 doları bulacağı görüşünü dile getirdi.

“Rusya’nın da yapıcı bir rol oynamaya devam etmesini bekliyorum”

Petrol üretimini kısma kararına değinen Suudi Bakan, OPEC ve OPEC dışı bütün paydaşların çıkarlarını dengeleyecek adımlar attıklarını vurguladı.

Al-Falih şunları söyledi: “Rusya ile G20‘de imzalanan üretimin sınırlanması dâhil olmak üzere petrol piyasasında işbirliği anlaşması önce tartışılacak. Meslektaşımla burada, önümüzdeki günlerde görüşeceğim. İki grup (OPEC ve OPEC dışı üreticiler) arasında arz-talep ve bu işbirliği anlaşmasının rolü tartışılacak. Rusya’nın da yapıcı bir rol oynamaya devam etmesini bekliyorum. Viyana’da 20 Kasım’da toplantı var ve orada komple bir paket oluşturulacağı konusunda iyimserim.”

“Güneş enerjisini de ülkemizde beş yıl içinde 10 GW’a çıkaracağız”

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Halid Al-Falih, geleceği geçmişle bir arada değerlendirmek gerektiğini ifade ederek yakın gelecekte alternatif enerji ve enerji depolamanın önemli konu başlıkları olarak gündemde yer alacağını vurguladı.

Suudi Bakan Al-Falih, ülkesinin petrol üretim kapasitesine yatırım yapmaya devam ettiğini belirterek, “Beklediğimiz talep artışı için bu gerekli. Düzenli petrol arzının ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Güneş enerjisini de ülkemizde beş yıl içinde 10 GW’a çıkaracağız. Ayrıca nükleer enerjiyi de enerji üretimi bağlamında geliştirmeye başlayacağız.”

Enerjinin Gelecek 40 Yılı = Değişim ve Hız

Al-Falih’in öncesinde konuşan Dünya Enerji Konseyi Başkanı Marie-José Nadeau ise şunları kaydetti: “Tüm şirketler, tüm ülkeler, tüm tüketici yaşadığımız değişimden etkilenecek. Biz buna büyük dönüşüm diyoruz. Hiçbirimiz işimizi eskiden olduğu gibi sürdüremiyoruz. Enerji dünyasının gelecek 40 yılını en iyi tarif eden iki kelimeyse değişim ve hız. Değişime uyum sağlayamayanlar muhtemelen kaybetmeye mahkûm olanlar. Peki, biz yaşanan değişime ne kadar çabuk ayak uydurabileceğiz?”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu