Son Haberler

PETROLDE FAZ FARKI PİYASAYA YANSIYACAK

Borusan EnBW Enerji‘nin Koru, Mut ve Bandırma Rüzgâr Enerji Santrali yatırımlarında gelinen noktayı basın mensuplarıyla paylaşmak için gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, düşen petrol fiyatlarının piyasaya yansıyacağına değindi.

Borusan EnBW Enerji’nin Koru Rüzgâr Enerji Santrali (RES) ile Mut RES yatırımlarını devreye alması, Bandırma RES’in ise kapasite artışını tamamlaması nedeniyle basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 57-58 dolar bandında olan ham petrol varil fiyatının geçen aya göre yüzde 5-6 düştüğünü belirterek, “Bu 3 gün faz farkı ile piyasaya yansıyacak.” dedi.

Bakan Yıldız, Türkiye’nin rüzgâr enerjisinde daha yapacak çok işi olduğunu dile getirdi ve dünyada yenilenebilir enerji kaynaklarına olan rağbetin, 2035 yılına kadar 2,7 trilyon dolarlık bir yatırımın daha üzerine çıkacağını gösterdiğini vurguladı.

Yıldız, sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye bunun gerisinde kalmayacaktır. Türkiye büyüme rakamları itibariyle AB üyesi ülkelerden oran olarak daha fazla yenilebilir enerji kaynaklarına sahip. Hemen hemen iki katına sahip… Büyümesi yüzde 13,5’ler civarında olan AB üyesi ülkeler varken, Türkiye yüzde 25-26’ları yakalamıştır.”

Daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Yıldız, petrol fiyatlarındaki düşüşün iç piyasaya ne zaman yansıyacağına ilişkin bir soru üzerine, 57-58 dolar bandında olan ham petrol varil fiyatının geçen aya göre yüzde 5-6 düştüğünü söyledi. Bunun 3 gün faz farkı ile piyasaya yansıyacağını bildiren Yıldız, “Petrol ürünlerinde, benzinde, mazotta ve motorinde bunlara mutlaka yansımalarını göreceğiz. Çünkü otomatik fiyatlama mekanizması var. Özellikle son 3 ayın da en düşük fiyatını yaşıyoruz şu anda. Bunu tüketici bir ülke olarak sevindirici buluyorum.” şeklinde konuştu.

Petrol fiyatları eğer 50 dolar bandında kalırsa Türkiye’nin geçen yıla göre 13 milyar dolar daha düşük bir fatura ödeyeceğini bildiren Yıldız, petrol fiyatlarının makul seviyede kalmasının Türkiye’nin makro ekonomik büyüklükleri açısından son derece önemli olduğunu dile getirdi.

res_bandirma

Kurulu Gücü 246 Megavat

Rüzgâr enerjisi kurulu gücü 246 megavata ulaşan Borusan EnBW Enerji Genel Müdürü Mehmet Acarla da toplantıda yaptığı konuşmada, geçen sene başlattıkları rüzgâr paketi projelerinden oluşan yatırım hamlesinin hayata geçirilmesinde sona yaklaştıklarını söyledi.

Her biri 53 megavat gücünde olan Koru RES (Çanakkale) ve Mut RES (Mersin/Karaman) ile faaliyetteki Bandırma RES’in 30 megavat kapasite artışı hizmete girdi. Böylelikle toplam rüzgâr enerjisi kurulu gücü 246 megavata ulaşmış oldu. Bu tesisler toplam olarak yılda yaklaşık 660 Gigawatt saat (GWh) elektrik enerjisi üretecek.

Acarla, “Harmanlık RES, Koru RES, Mut RES ve Fuatres RES’in yapımını, Bandırma RES’te ise kapasite artırımını hedefleyen, toplam maliyeti yaklaşık 330 milyon dolar olup devam eden yatırımlarımızın tümü tamamlandığında Borusan EnBW Enerji’nin toplam rüzgâr enerjisi kurulu gücü 332 megavata ulaşacak.” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu