PİYASANIN GÖZÜ OPEC TOPLANTISINDA | Enerji ve Maden DergisiEnerji ve Maden Dergisi

PİYASANIN GÖZÜ OPEC TOPLANTISINDA | Enerji ve Maden Dergisi

30 Kasım 2016
Kategori
Son Haberler
Comments 0

Etiketler , , , , ,

Petrol ve gaz piyasalarındaki değişimi analiz eden KPMG’nin Enerji Sektör Lideri Onur Okutur, Rus ve Suudi bakanların yaptığı ‘ortak menfaat’ açıklamalarına dikkat çekerek “Şimdi gözler, 30 Kasım’da (bugün) Viyana’da yapılacak OPEC toplantısında” dedi.

KPMG, petrol ve gaz piyasalarındaki değişimi analiz etti. KPMG Enerji Sektör Lideri Onur Okutur, KPMG analizinin özellikle petrolde Rusya ve Suudi Arabistan işbirliğine vurgu yaptığını belirterek; “Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suudi Arabistan Petrol Bakanı Khalid al-Falih ile OPEC’e üye diğer bazı ülkelerin bakanları, son dönemlerde yaptıkları açıklamalarda ortak menfaatlere vurgu yaptı. Küresel ham petrol fiyatları, 28 Eylül’de Cezayir’de düzenlenen Rusya-OPEC toplantısının ardından arttı” şeklinde konuştu.

“OPEC piyasada belirleyiciliğini yeniden ispat etti. Şimdi gözler, 30 Kasım’da (bugün) Viyana’da yapılacak OPEC toplantısında” diye belirten Okutur, KPMG analiziyle ilgili olarak şu değerlendirmeyi yaptı: “Güçlenen ittifakın ham petrol üretiminde kısıntıya gitmek istediğine dair algıyla petrol fiyatları artış gösterdi. ICE Brent tipi ham petrolün varil fiyatı sert bir tırmanışa geçerek 10 Ekim Pazartesi günü son bir yılın zirvesi olan 53 dolara ulaştı. İleriye baktığımızda ise Viyana’da düzenlenecek OPEC toplantısında nihai bir anlaşma imzalanma ihtimali yüksek görünüyor.”

Beklenen Anlaşma OPEC İçin Rahat Bir Nefes

Okutur şöyle devam etti: “Eylül ayı sonlarında Cezayir’de yapılan toplantının ardından petrolün varil fiyatı psikolojik seviye olan 50 doların üzerine çıktı. Bu durum fiyatların 2015 yılının ortalarından beri süre gelen 50 dolar üzerine çıkmama serisi için bir dönüm noktası oldu. Rusya ile Suudi Arabistan arasında imzalanması beklenen anlaşma, fiyatların artacağını öngörenleri yeniden piyasaya çekmiş görünüyor.”

Üretim Kesintisi İhtimali Güçleniyor

OPEC üyeleri arasında oluşan fikir birliğine vurgu yapan Okutur, “Petrol üretiminin dondurulmasının yanı sıra üretim kesintisi ihtimali de güçleniyor. 30 Kasım’da Viyana’da yapılacak toplantıda alınabilecek orta ölçekli bir üretim kesintisi kararı, petrolün varil fiyatını yeniden 60 dolar seviyelerine çıkarıp üye ülkelerin rahat bir nefes almalarına zemin hazırlayabilir. Ülkeler ayrıca, ABD kaya gazı üreticilerinin fiyatlardaki yükselişe ne kadar hızla tepki vereceklerine odaklanacak” şeklinde konuştu.

Petrol 65 Dolara Göz Kırpıyor

KPMG analizindeki geleceğe dair tahminleri de aktaran Okutur şunları söyledi: “ABD kaya gazı üretiminin bu duruma vereceği tepki piyasayı domine edecek. Fiyatlar 2017 yılında 65 dolar düzeyine ulaşacak. OPEC’in üretimi kontrol altına almaya yönelik son çabaları, piyasanın OPEC’in fiyatların aşağıya gitmesini önlemekten başka şeyler de yapabileceğine dair kalan umutlarının, ABD’nin üretim kapasitesi nedeniyle tükenmesine paralel olarak ters tepebilir. OPEC üyelerinin konsensusa ulaşamayacaklarına dair baz senaryomuz ise 2017 yılı için 52,50 dolarlık bir WTI ham petrol fiyatı öngörüyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir