Son Haberler

POROZ BETON TÜRKİYE GENELİNDE YAYGINLAŞTIRILMALI!

TÇMB Başkanı M. Şefik Tüzün: “Poroz beton kaplamaları her m2’sinden yaklaşık 200 litre suyun bir dakika içerisinde geçişine izin vererek suyu adeta içmektedir. Bu nedenle poroz beton kullanımı sel felaketindeki hasarın önüne geçebilirdi.”

Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da yaşanan sel felaketinin ardından yeniden gündeme gelen poroz beton, dünyada 20-30 yıldır kullanılyor, Türkiye’de ise son yıllarda kullanılmaya başlandı. Su geçirme özelliğinden dolayı çevreci beton olarak da adlandırılan “poroz beton”, Birleşik Devletler Çevre Koruma Dairesi (EPA) tarafından yollarda en iyi “yağmur suyu yönetim çözümlerinden biri” olarak öne çıkıyor.

EPA tarafından yerleşim yoğunluğu düşük bölgelerde uygulama yükümlülüğü de getirilen poroz beton hakkında açıklamalarda bulunan Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) Başkanı M. Şefik Tüzün, şunları söyledi:

Tüzün: “Poroz beton, suyu kirletmeden yeraltı suyuna ulaştırmaktadır”

“Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da yaşanan sel felaketi hayatı felç etmiş ve maalesef maddi hasarlara yol açmıştır. Herhangi bir can kaybının yaşanmamış olması bizi mutlu etse de özellikle altyapı sorunu ve yollarda, asfalt ve beton yüzeyli geniş alanlarda kullanılan malzemeler felaketin boyutunu artırmıştır. Yollarda ve geniş yüzey alanı bulunan parklarda, otoparklarda poroz beton kullanımının yaygınlaşmasıyla bu tarz olumsuzlukların yaşanmasının önüne geçilebilecektir. Poroz beton uygulamaları geçirimsiz klasik kaplama yüzeylerinin aksine yağmur suyunun kaplama yüzeyinden geçişine izin vererek suyu kirletmeden yeraltı suyuna ulaştırmaktadır.”

Ekolojik Sisteme ve Temiz Su Kaynaklarına Olumlu Etki

Tüzün, açıklamasında, poroz beton uygulamalarının kaplama yüzeyinde istenmeyen suyu uzaklaştırmasının yanı sıra temiz su kaynağı bulmak için ayrılan bütçenin de daha etkin kullanımına katkı sağladığını belirtti.

Tüzün, poroz beton kaplamaların ekolojik sisteme katkısını şöyle ifade etti: “Poroz beton kaplamaları her m2’sinden yaklaşık 200 litre suyun bir dakika içerisinde geçişine izin vererek suyu adeta içmektedir. Bu nedenle poroz betonun, geçtiğimiz günlerde İstanbul’da yaşanan ve son 32 yılın en yoğun yağışı olarak kayda geçen yağışlarda bile yağmur suyunun kaplama yüzeyinden tahliye edilmesinde etkili sonuçlar verdiği görülmüştür. Poroz betonun özel boşluklu yapısı sayesinde yağmur suyu kaplama yüzeyinden alttaki tabakalara geçerek hızlıca son varacağı adrese, yeraltı suyuna ulaşmakta ve yeraltı suyunu beslemektedir. Bu sayede pahalı ve büyük drenaj altyapısı yatırımlarına duyulan ihtiyacı da azaltmaktadır.”

Ülkemizde, 2011 yılından bu yana Denizli’de 110 km poroz beton uygulaması gerçekleştirildi ve 2015 yılında da altyapısı tamamlanmış yollarda 70 km daha poroz beton temel uygulaması haziran ayında ihale edildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu