Son Haberler

QNB Finansleasing’e 25 Milyon Euro Kredi…

EBRD, QNB Finansleasing’e enerji verimliliği yatırımları için 25 milyon euro kredi sağladı.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Türkiye’deki küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ) finansmana olan erişimini genişletmek amacıyla QNB Finansbank’ın iştiraklerinden QNB Finansleasing’e 25 milyon euro değerinde kredi sağladı. Kredi, enerji verimliliği yatırımları için finansal kiralama finansmanlarında kullanılacak.

25 milyon euro kredi, Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansman Programı’nın üçüncü fazı kapsamında verildi

EBRD Birinci Başkan Yardımcısı Jürgen Rigterink ile QNB Finansleasing Genel Müdürü Metin Karabiber arasındaki imza töreni ile devreye giren 25 milyon euro kredi, sürdürülebilir enerji yatırımları için; ticari bankalara ve finansal kiralama şirketleri ile kamu sektörüne 400 milyon euro değerinde finansman sağlanmasını öngören Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansman Programı’nın üçüncü fazı kapsamında verildi.

Kredi programı, Türkiye’de kaynak verimliliğinin ve yenilenebilir enerjinin genişletilmesini sağlayarak yeşil bir ekonomi kurmaya katkı sağlamak üzere uygulanıyor. Kredi kapsamında, yatırım örnekleri arasında enerji verimliliği, su verimliliği, atık azaltma ve küçük ölçekli yenilenebilir enerji yatırımları yer alıyor.

Türk Şirketlerini Teşvik Edecek

EBRD Birinci Başkan Yardımcısı Jürgen Rigterink, Türkiye’de gerçekleşen imza töreninde yaptığı değerlendirmede, “QNB Finansleasing’e sağladığımız finansman; Türk şirketlerini kaynak verimliliği sunan ekipman kurulumu, maliyet tasarrufu açısından kayda değer kârlar elde etme, enerji ve kapasite maliyetlerinin engellenmesi ve emisyon düzeylerinin düşürülmesi gibi konularda teşvik edecek. Yerel işletmelerin finansal ihtiyaçlarına yönelik özellikle verimli bir araç olan finansal kiralama, kesin alıma karşı cazip bir alternatif sunan yüksek teknolojili ekipmanlar gibi sermaye yatırımları için finansman sağlamanın mükemmel bir yoludur.” dedi.

QNB Finansleasing Genel Müdürü Metin Karabiber de, şunları ekledi: “EBRD ile ilk kez çalışıyoruz. Bu önemli ortaklık, KOBİ müşterilerimizin yenilenebilir enerji yatırımlarını finanse etmemizi sağlayacak. Türkiye’deki kaynak verimliliğini genişletmeye yardımcı olan finansman, aynı zamanda müşterilerin uzun vadeli fonlardan yararlanmasına ve maliyetlerini düşürmesine olanak tanıyacak.”

Kredi ayrıca ülkedeki finans sektörünü güçlendirerek, finansal kiralamanın daha geniş bir alana yayılmasına katkıda bulunacak. Türkiye’de önemli bir yatırımcı olan EBRD, neredeyse tamamı özel sektörde olmak üzere Türkiye ekonomisindeki çeşitli sektörlere 2009 yılından bu yana 10 milyar Euro yatırımda bulundu. EBRD, sadece 2017’de ülkedeki 51 projeye 1,6 milyar Euro yatırdı. Finansmanın üçte birine yakını, Türk lirası olarak sağlandı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu