Son Haberler

RAMAZAN AYINDA BORSA İSTANBUL’UN PERFORMANSI

Nişantaşı Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Öğretim Görevlisi Kutay Gözgör, Borsa İstanbul’un, 1988 yılından 2016 yılına kadar 30 Ramazan ayının 20’sini artış ile tamamlarken 10’unu azalış ile tamamladığını ifade etti.

Bist 100 endeksinin Ramazan ayı boyunca performansı merak konusu olmuştur. Nişantaşı Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Öğretim Görevlisi Kutay Gözgör, Borsa İstanbul’un, 1988 yılından 2016 yılına kadar 30 Ramazan ayının 20’sini artış ile tamamlarken 10’unu azalış ile tamamladığını ifade etti. Gözgör, Ramazan ayında öne çıkan bazı sektörlerin de yer aldığını bu sektörlerin başında Gıda ve Perakende olduğunu sözlerine ekledi.

“Bist 100 endeksi genel anlamda Ramazan ayını pozitif geçiriyor”

Borsa’nın 1988 yılından itibaren Ramazan performansına baktığımızda genel anlamda olumlu bir görüntü sergilediğini ifade edebiliriz. Borsa İstanbul, 1988 yılından 2016 yılına kadar 30 Ramazan ayının 20’sini artış ile tamamlanırken 10’nu azalış ile tamamladı. Getiri anlamında zaman zaman ciddi yükselişler olsa da bu yükselişleri veya düşüşleri mevcut yılın durumuna göre açıklamak daha uygun olabilir. Ancak, genel anlamda Ramazan ayını Bist 100 endeksi pozitif geçiriyor. Yıl başından bu yana Bist 100 endeksinin halihazırda yaklaşık yüzde 25 yükseldiğini hatırlamak isteriz. Önemli yükselişler gerçekleştiren Bist 100 endeksinin bunu Ramazan ayında da sürdürüp sürdüremediği takip edilecek.

Ön Plana Çıkan Sektörüler: Gıda ve Perakende

Ramazan ayında öne çıkan bazı sektörlerinde yer aldığını söyleyebiliriz. Bu sektörlerin başında Gıda ve Perakende geliyor. Bu sektör hisselerinde genel anlamda hareketlilik yaşanırken, genel olarak Ramazan ayı öncesinde sektörün hisselerinde hareketlilik başlıyor. Aynı zamanda meşrubat ve içecek hisseleri de ön plana çıkmayı başarabiliyor. Borsa İstanbul’un geçmişe dönük performansı olumlu olsa da 2017 yılının Ramazan ayını performansı mevcut görüntüye göre değerlendirmekte fayda olabilir. Önemli psikolojik seviye olan 100 bin seviyesine yaklaşmış olan Bist 100 endeksi yer alıyor. Küresel piyasalar odaklı gelişmelerin yoğun olduğu haziran ayında endeksin performansını belirleyecek önemli gelişmeler yer alıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu