Son Haberler

REIDIN EMLAK ENDEKSİ TEMMUZ AYI RAPORU

REIDIN Emlak Endekslerine göre gayrimenkul sektörünün büyüme potansiyeli devam ediyor.

Türkiye İş Bankası’nın desteğiyle hazırlanan REIDIN Emlak Endeksi “Temmuz” ayı raporu açıklandı. Türkiye ekonomisinin lokomotifi konumunda bulunan gayrimenkul sektörünün nabzını ölçen ve 68 il, 242 ilçe ve 1202 mahalleyi kapsayan REIDIN Emlak Endekslerine göre gayrimenkul sektörünün büyüme potansiyeli devam ediyor.

Öne Çıkanlar

REIDIN Emlak Endeksleri Temmuz ayı raporunda öne çıkan noktalar:

– Türkiye’nin 68 şehri içerisinde geçen aya göre satılık konut fiyatları en çok yüzde 2,26 ile Kastamonu’da arttı, onu Balıkesir takip etti. Aylık bazda kiraların en çok yükseldiği şehir ise yüzde 2,26 ile Aydın oldu, onu Muğla takip etti.

Türkiye İş Bankası’nın desteği ile hazırlanan REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksine göre, Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 0,29 oranında azalış gerçekleşti. Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6,05 oranında ve endeksin başlangıç dönemi olan 2010 yılı Ocak ayına göre ise yüzde 69,90 oranında artış gerçekleşti.

Amortisman süresi bakımından, satın alınan evlerin kiraya verildiğinde alış fiyatını en kısa sürede çıkarabildiği illerin başında 13,3 yıl ile Aydın gelirken, amortisman süresinin en uzun olduğu şehir 23,7 yıl ile Aksaray olarak gerçekleşti.

– Yıllık brüt kira getirisi bakımından en yüksek getiri oranı Aydın’da görülürken, en düşük getiri oranına sahip il Aksaray olarak gerçekleşti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu