Son Haberler

RÜZGÂR DAVALARINA UZMAN BİLİRKİŞİ ATANSIN!

Çevreci Enerji Derneği Hukuk Kurulu Başkanı Av. Arsin Demir, son dönemde özellikle rüzgâr enerji santralleri aleyhine açılan davalar nedeniyle yaptığı açıklamada, davalarda bilmeyen kişilerin değil uzman bilirkişilerin görevlendirilmesini istedi.

avukat_arsin_demirSon dönemde özellikle rüzgâr enerji santralleri aleyhine çokça davalar açılıyor. Bu konuda açıklama yapan Çevreci Enerji Derneği (ÇED) Hukuk Kurulu Başkanı Av. Arsin Demir, rüzgar enerji santralleri aleyhine açılan davalarda uzman bilirkişilerin görevlendirilmemesinden yakındı. Arsin Demir açıklamasında yenilenebilir kaynakların kullanılması, yatırımların desteklenmesi, Paris İklim Anlaşması kapsamında Türkiye’nin verdiği sözü tutabilmesi konusundaki görüşleri ve yatırımlar aleyhine açılan davalarda görev alan bilirkişiler hakkında önemli detaylara değindi.

Demir açıklamasında şunları ifade etti: “Paris İklim Anlaşmasına imza atan ülkemiz, küresel ısınma kapsamında sıcaklık artışını 2 derecenin altında tutmak için 2030 yılına kadar yüzde 21 oranında sera gazı salınımını azaltma sözü verdi. Ülkemizin bu sözü tutabilmesinin ve iklim değişikliğinin önlenebilmesine katkı koyabilmesinin en etkin yöntemi rüzgâr ve güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretebilmektir.”

“Yatırımlar yavaşlamak zorunda kalıyor”

Rüzgâr ırmakları üzerinde kurulması gereken türbinlere İzmir’de bilimsel olmayan nedenlerle karşı çıkılıyor.” diyen Arsin Demir şöyle devam etti: “İnşaat firmalarının, doğal sitleri köylülerden ucuza alıp imara açma çabasında olanların, hazine taşınmazlarına ecrimisil yöntemiyle el koymaya çalışanların, açtığı davalar nedeniyle yatırımlar yavaşlamak ve hatta bazı zamanlarda durmak zorunda kalıyor. Boşa esen rüzgârdan yararlanamamanın ve onu kullanamamanın maliyeti ise dolaylı olarak halkımıza ve ülkemize yansıyor. Her yıl elli altmış milyar Amerikan dolarını başka ülkelere enerji ihtiyacımızı karşılayabilmek adına ödemeye devam etmek zorunda kalıyoruz.”

Enerjide Dışa Bağımlı Olmaya Devam Ediyoruz

İdare Mahkemelerine açılan davalarda, mahkemelerin iş yüklerinin yoğunluğu nedeni ile dosyaların yenilenebilir enerji kaynakları konusunda yetkin ve tecrübeli olmayan bilirkişilerin inisiyatifine bırakıldığını kaydeden Demir şunları ekledi: “Bilirkişilerin yenilebilir enerji kaynakları konusunda bilgisizlikleri ve mahalle baskısı altında sübjektif değerlendirmelerle rüzgâr enerji santralleri aleyhine bilirkişi raporlarını sunması soru işaretlerine neden oluyor. Örneğin çevreci kaygılarla rüzgâr enerji santrallerine dava açtığını iddia eden ve Urla’da doğal sit alanını imara açmak isteyen bir şirketin de ortağı olan davacı ile mahkemenin atadığı bilirkişilerin aynı üniversitede birlikte çalışıyor olması; bilirkişilerin RES’ler aleyhine sosyal medya hesaplarından olumsuz görüş yazmasına rağmen dava dosyalarından kendilerine yapılan görevlendirmeleri kabul edip rüzgâr enerji santralleri aleyhine olumsuz bilirkişi raporu vermeleri; İzmir’in ortasına gökdelenler diken bir şirketin ortağı olmasına rağmen sözde çevreci kaygılarla Çeşme’de rüzgâr enerji santrallerine dava açan bir kişinin, yetmezmiş gibi açtığı bu davaya tayin edilen bilirkişilerinin ise ilgili kişinin fahri doktora unvanı aldığı üniversiteden atanması ve ne hikmetse bu atanan bilirkişilerin de rüzgâr enerji santralleri aleyhine rapor düzenlemeleri tam bir hukuk skandalı yaratıyor. Ayrıca açılan davaların mahkemelerce yatırım yapan şirketlere bildirilmesi zorunluluk olmasına karşın hiçbir bilgi verilmeden yargılama yapılıp yanlış kararlar verilmesi de savunma hakkına ve adil yargılanma hakkına zarar vermektedir.

İdare mahkemelerinin iş ve dava yoğunluğu nedeni ile atamak zorunda kaldığı bilirkişilerin sübjektif ve olumsuz raporları ülkemizi enerjide dışa bağımlı olmaya devam etmesine neden oluyor. Bu nedenle Çevre Mahkemeleri gecikmeksizin kurulmalı ve açılan davalar rüzgâr enerji santrali yatırımı yapanlara mahkemelerce tebligatla bildirilmeli, yenilenebilir enerji aleyhine açılan davalarda bilgisiz ve yenilenebilir enerjiyi bilmeyen kişiler bilirkişi olarak görevlendirilmemelidir.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu