Son Haberler

RÜZGÂR ENERJİSİNDE KURULU GÜÇ ARTIYOR

Türkiye Rüzgâr Enerjisi Birliği’nin (TÜREB) her altı ayda bir açıkladığı rüzgâr enerjisi istatistikleri raporu yayınlandı. Raporda Türkiye’deki toplam rüzgâr kurulu gücü, 2015’in ilk yarısında 430 MW’lık bir artışla 4.192 MW kapasite olarak açıklandı.

Türkiye Rüzgâr Enerjisi Birliği’nin (TÜREB) her altı ayda bir açıkladığı rüzgâr enerjisi istatistikleri raporuna göre Türkiye’nin rüzgâr enerjisinde kurulu gücü artıyor. Raporda Türkiye’deki toplam rüzgâr kurulu gücü, 2013’de 2.958 MW iken, 2014 sonunda 3.762 MW’a, 2015’in ilk yarısında ise 430 MW’lık bir artışla 4.192 MW kapasiteye çıktığı belirtildi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından rüzgâr enerjisi yatırımlarına kapatılan bölgelerin çözüme kavuşamamasından dolayı, geçen yılın aynı döneminde 465 MW olarak gerçekleşen kurulu gücün, 2015’te 430 MW olarak gerçekleştiğini belirten TÜREB Başkanı Mustafa Serdar Ataseven, “Yıl içinde sorun çözülemezse 2016 ve 2017 yıllarında rüzgâr sektörü daha fazla etkilenebilir.” dedi. Ataseven, geçtiğimiz yılın sonlarından bugüne kadar yaşanan sert iklim koşullarının da inşa halinde olan santrallerin yılın ilk yarısında işletmeye alınamamasında etkisinin olduğunu vurguladı.

Raporda kaydedilen veriler özellikle “Türkiye’deki rüzgâr enerji santralleri için yıllık kurulum, Türkiye’deki rüzgâr enerjisi santralleri için kümülatif kurulum, işletmedeki rüzgâr santralleri, işletmedeki rüzgar enerji santrallerinin kurulu güç bakımından yatırımcılara göre dağılımı, işletmede olan rüzgar enerji santrallerinin kurulu güç bakımından türbin markalarına göre dağılımı, işletmede olan rüzgar enerji santrallerinin kurulu güç bakımından bölgelere göre dağılımı, işletmede olan rüzgar enerji santrallerinin kurulu güç bakımından illere göre dağılımı, inşa halindeki rüzgar enerji santrallerinin güç bakımından yatırımcılara göre dağılımı, inşa halinde olan rüzgar enerji santrallerinin güç bakımından türbin markalarına göre dağılımı, inşa halinde olan rüzgar enerji santrallerinin güç bakımından bölgelere göre dağılımı, inşa halinde olan rüzgar enerji santrallerinin güç bakımından illere göre dağılımı” gibi başlıklar altında yer aldı.

2015’in İlk Yarısında 430 Mw Kurulu Güç

Rüzgâr enerjisi istatistikleri raporuna göre 2015 yılının ilk yarısında gerçekleşen 430 MW’lık kurulu gücün 295 MW’ını Hatay, İzmir, Tekirdağ, Bursa, Çanakkale, Manisa, Mersin ve Balıkesir illerinde işletmeye alınan yeni santraller oluştururken, 135 MW’ını ise hali hazırda var olup kapasite artırımı yapan projeler tamamlıyor.

İşletmedeki rüzgâr enerjisi santrallerinin kurulu güç bakımından bölgelere göre dağılımında %38’i Ege’de, %36’sı Marmara’da olmak üzere geçtiğimiz yıla oranla bir değişiklik yok… Fakat bu yıl Akdeniz (%16) ve İç Anadolu (%6,77) bölgelerinde %0.5 ile % 1 arasında artış görülüyor. İllere göre sıralamada yine ilk dört şehir değişmiyor. Balıkesir, İzmir, Manisa ve Hatay’ın ardından bu yıl Koru RES’in işletmeye geçmesiyle Çanakkale beşinci sıraya yükseldi.

Raporda işletmede olan santrallerin yatırımcılara göre dağılımında ise; geçen yılın aynı döneminde 401 MW olan kurulu gücünü 551 MW’a çıkaran Polat Enerji ilk sırada yer aldı. 320 MW’tan 339 MW’a çıkan Demirer Enerji onu izledi. Üçüncü sırada geçen yıl 110 MW’lık kurulu gücünü 298 MW’a çıkaran Borusan EnBW, dördüncü sırada ise 295 MW ile Bilgin Enerji yer aldı.

2015 yılı ilk altı ayında 100 proje ile toplam rüzgâr kurulu gücü 4.192 MW kapasiteye ulaşırken, inşası devam eden 43 RES’in toplam kurulu gücü 1.427 MW’ı buluyor. İnşası devam eden santrallerde en büyük payın 169 MW ile Güriş’e ait olduğu görüldü. Güriş’in ardından ise 103 MW ile Bereket Enerji ve 87 MW ile Gestamp geldi.

Adıyaman’dan Edirne’ye Kadar 23 İlde RES Var 

Raporda, Bursa ve Sivas’ın da eklenmesiyle işletmede olan rüzgâr santrallerinin bulunduğu iller; Balıkesir, İzmir, Manisa, Hatay, Çanakkale, Osmaniye, İstanbul, Kırşehir, Mersin, Afyon, Aydın, Tekirdağ, Kayseri, Uşak, Bursa, Kırklareli, Sivas, Amasya, Bilecik, Tokat, Muğla, Adıyaman ve Edirne olarak belirtildi. 

İlk 6 Ayda Gaziantep’in Yıllık İhtiyacı Kadar Elektrik Üretildi

2015’in ilk yarısında rüzgârdan Gaziantep şehrinin yıllık ihtiyacı kadar elektrik üretildi. 2013 yılında 3,5 milyon hanenin elektriği rüzgâr enerjisinden karşılanırken; 2014 yılı sonunda 4,5 milyon hanenin elektriği rüzgâr enerjisinden karşılandı. Bir başka deyişle 2013 yılında İstanbul kadar bir şehrin elektriği rüzgârdan karşılanırken, 2014 yılı sonunda hem İstanbul hem de İzmir büyüklüğündeki bir şehrin elektriği rüzgâr enerjisinden karşılandı. 2015 yılının ilk yarısında ise bunlara bir de Gaziantep şehri eklendi diyebiliriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu