Son Haberler

RÜZGÂR SANAYİSİ İSTİHDAM YARATARAK BÜYÜYOR

Sektördeki istihdam oranını yüzde 5 artırarak büyümeye devam eden rüzgâr sanayisi bugün 1,1 milyon(1) kişiyi istihdam ediyor.

Dünya çapında kutlanan, Global Rüzgâr Günü’nde, Küresel Rüzgâr Enerji Konseyi (GWEC), temiz enerji temininin yanı sıra rüzgâr sanayisi ile oluşturulan sosyo-ekonomik faydaları vurguluyor. Küresel Rüzgâr Günü, her yıl 15 Haziran tarihinde kutlanan dünya çapında bir etkinliktir. Rüzgâr enerjisini, onun güç ve enerji sistemlerini yeniden şekillendirme olanaklarını keşfetmek için ekonomimizi dekarbonize etmek, yeni sanayiler kurmak ve yeni meslekler yaratmak için önemli bir gündür.

Sektördeki istihdam oranını yüzde 5 artırarak, şimdi 1,1 milyon(1) kişiyi istihdam eden rüzgâr sanayi büyümektedir. İstihdam rakamlarındaki artış, Çin, ABD ve Almanya’daki çok güçlü kurulum oranlarından kaynaklanmaktadır. Yeni iş ataması, yenilenebilir enerji teknoloji maliyetlerini azaltacak ve politika çerçeveleri sağlayacak şekilde yönlendiriliyor. Hükümetler dünyanın birçok yerinde yüksek işsizlik oranları ile mücadeleye devam ederken, hem mevcut gerçeklik hem de rüzgâr sanayisinin istihdam için gelecekteki potansiyeli giderek daha önemli hale gelmiştir.

Biz büyüyoruz, iyiye gidiyor ve ucuzluyoruz”

GWEC Genel Sekreteri Steve Sawyer; “Biz büyüyoruz, iyiye gidiyor ve ucuzluyoruz. Rüzgâr sanayi, dünyanın sadece Paris’te kabul edilen iklim hedeflerini karşılamıyor, aynı zamanda ihtiyaç duyduğu yeni işleri oluşturuyor ve yerel ekonomileri destekliyor, geçen yıl yaklaşık 110 milyar USD ile son yıllardaki rekor büyümeye tanıklık etmekteyiz.” dedi.

Bu arada şirketler, rüzgâr enerjisine giderek artan yatırımlar yapıyorlar. Temiz enerji tedariki Facebook, Microsoft, Google, Lego, AT&T, DuPont, General Motors, HP, Sprint ve Walmart gibi dünyanın en büyük ve en kârlı şirketleri için standart bir uygulamadır.

“Rüzgâr enerjisi, 2015 yılındaki yeni enerji üretiminin en büyük kaynağı oldu”

Steve Sawyer, “Biz, rüzgârdan güçlerine kaynak alan şirketlerin hızla artan sayısını görmek için heyecan duyuyoruz. Bu önde gelen şirketler gösteriyor ki rüzgâr çevreyi korumanın yanı sıra ekonomik katkı da yaratıyor ve bu tam da tüketicilerin görmek istediği şey. Hükümet eyleme gerek duyduğu anda, yatırımcıların ekonomiye doğru yön veren ekonomik kararlar alması gerçek bir değişim olur.” dedi.

Rüzgâr enerjisi, 2015 yılındaki yeni enerji üretiminin en büyük kaynağı oldu. Rüzgâr öncülüğünde yenilenebilirler, enerji sektörünü çevresel, sosyal ve ekonomik bir dizi faydalar getiren bir sektöre dönüştürüyor. Makroekonomik etkilerinin giderek artması, gelecekteki enerji seçenekleri hakkında siyasi karar verme için bir faktördür.

(1)IRENA: Renewable Energy and Jobs – Annual Review 2016

ruzgar_gunu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu