Son Haberler

Rüzgâr Yarışmasında Üçüncü Gün Bitti

Rüzgâr önlisans ihalesinin üçüncü gününde yatırım bedeli yaklaşık 825 milyon dolar civarında olan 590 MW’lık kapasitenin yarışmaları yapıldı.

Rüzgâr önlisans ihalesinin üçüncü gününde yatırım bedeli yaklaşık 825 milyon dolar civarında olan 590 MW’lık kapasitenin yarışmaları yapıldı. RES yarışmasında özellikle Bursa ve Karaman-Mersin bölgelerinde yoğun talep yaşandı. Son yarışma olan Karaman-Mersin bölgesinde iki firmanın verdiği teklif aynı olunca kalan 14,8 MW’lık kısım için ikinci kez yarışma yapıldı.

Ankara Holiday Inn Otel’de devam edecek yarışmalarda, dokuz bölge için 740 MW’lık kapasite için firmalar tekliflerini 28 Aralık saat 10.30’a kadar sunabilecek.

Yarışmanın üçüncü gününde bölgelere göre ihale kazanan firmalar şunlar:

Ağrı-Iğdır (50 MW) bölgesi için iki proje başvurusunun ikisi de teklif sundu ve kapasiteyi aralarında paylaştı. Kocatepe Arslanlar A.Ş.’nin İpektepe RES projesi (7,27$/kWh) ile 20 MW kapasite alırken, Knot Enerji A.Ş.’nin Yakaağzı RES projesi (7,29$/kWh) fiyat ile 30 MW kapasite aldı.

Bartın-Zonguldak-Karabük (30 MW) bölgesi için dört proje başvurusundan hepsi teklif sundu, Yağmur RES A.Ş.’nin Karabük RES projesi (-0,15$/kWh) fiyat ile 30 MW kapasitenin tamamını aldı.

Batman-Mardin-Diyarbakır-Şanlıurfa (60 MW) için altı proje başvurusundan beş tanesi teklif verdi. Uranüsges A.Ş.’nin Uranüsges projesi (-1,12$/kWh) fiyat ile bölge kapasitesinin tamamını kazandı.

Bayburt-Gümüşhane-Giresun (40 MW) Bu bölgeye başvuru yapan dört firmanın hepsi teklif sundu. Ömer Enerji A.Ş.’nin Ömer RES projesi (-0,12$/kWh) ile 30 MW kapasite aldı. Kalan 10 MW’lık kısmı Esyel Global A.Ş.’nin Erimez RES projesi (7,29$/kWh) ile aldı.

Bursa (110 MW) bölgesi için yapılan yirmi altı proje başvurusundan on yedisi teklif sundu. BER Enerji A.Ş.’nin Yarış RES projesi (-1,41$/kWh) fiyat ile 45 MW, Işık Res A.Ş.’nin Yalova RES projesi (-1,05$/kWh) fiyat ile 15 MW, Umut Res A.Ş.’nin Kiraz RES projesi (-1,05$/kWh) ile 30 MW, Baysal Elektrik A.Ş.’nin Çepni RES projesi (-1,05$/kWh) fiyat ile 10 MW, NTP Ltd.Şti’nin Mesudiye RES projesi (-0,99$/kWh) fiyat ile 10 MW kapasite aldı.

Erzurum (50 MW) için başvuruda bulunan iki firma da teklif sundu. Yeşilyurt Enerji A.Ş.’nin verdiği teklif geçersiz sayıldı. Yel Rüzgar Enerjisi A.Ş.’nin Nenehatun RES projesi (5,64$/kWh) ile 50 MW kapasitenin tamamını aldı.

Karaman-Mersin (250MW) bölgesi için yetmiş proje başvurusundan otuzsekiz proje teklif sundu. Polat Enerji A.Ş.’nin Karaman RES projesi (-2,13$/kWh) fiyat ile 124,2 MW’lık kapasiteyi aldı. Cerenges A.Ş.’nin Cerenges projesi (-1,69$/kWh) ile 12 MW, Makif Rüzgar A.Ş.’nin Makif RES projesi (-1,59$/kWh) ile 49,5MW’lık, Sarmaşık A.Ş.’nin Sarmaşık RES projesi (-1,53$/kWh) fiyat ile 49,5 MW’lık kapasite aldı.

Zeybekler A.Ş. ile Polat Enerji A.Ş.’nin sunduğu teklif rakamları aynı olduğundan, kalan 14,8 MW’lık kısım için yeniden yarışmaya davet edildiler. Sunulan teklif sonucu Polat Enerji A.Ş.’nin Mersin RES projesi (-1,52$/kWh) ile kalan 14,8 MW kapasite tahsisini aldı.

Projelerin Hayata Geçmesi 3-4 Yılı Bulur

Türkiye Rüzgâr Enerjisi Birliği (TÜREB) Başkanı Mustafa Serdar Ataseven, 2017’nin rüzgârda mihenk taşı olduğuna vurgu yaptı. Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA) ihalesi de dâhil olmak üzere bu yıl ihale edilen 4 bin MW kapasite için yaklaşık 5 milyar dolarlık yatırımın gerçekleşeceğini belirten Ataseven, “Yarışma sonrası ön lisanslar alınacak ve inşaat izin süreci başlayacak. İhaleyi kazanan firmalar projelerini 3-4 yıl içinde tamamlayabilecek.” dedi.

2018 yılında yarışmaların devam etmesinin sektörün sürdürülebilirliği açısından gerekli olduğuna değinen Ataseven, hem ikinci YEKA projesine ait yarışmayı hem de orta ve küçük ölçekli firmalar için önemli olan 2 bin MW’lık yarışmayı sektör olarak beklediklerini ifade etti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu