Son Haberler

SANAYİ ÜRETİM ENDEKSİ-TEMMUZ 2015

Temmuz 2015 verilerine göre ortaya çıkan Sanayi Üretim Endeksine bakıldığında sanayi üretimi %0,3 oranında arttı.

2015 yılı Temmuz ayında takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre %0,3 arttı. Arındırılmamış endekste ise artış %1,5 oldu. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise bir önceki aya göre %1,5 azaldı.

Bu veriler ışığında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, ‘2015 yılı Temmuz ayına ait sanayi üretim endeksi’ni değerlendirdi:

  • Temmuz ayı sanayi üretiminde hem dengesiz seyreden ihracat pazarlarımızın hem de seçim sonrası iç piyasalarda yaşanan gelişmelerin etkilerinin görülmeye başladığını görüyoruz.
  • Dış piyasalarda Euro/dolar paritesinin ve özellikle de komşu ülkelerde ve Avrupa Bölgesinde büyümelerinin hala istikrarsız şekilde devam etmesi ihracatımızı baskı altında tutmaktadır. Bu gelişmelere ek olarak gelişmekte olan ülkelerin büyüme hızlarının beklenenden daha hızlı düşmesi tüm dünyada harcamaları sınırlandırmaktadır.
  • Seçim sonrası yaşanan gelişmeler neticesinde oluşan ortam iç tüketimin önceki aylara göre yavaşlamasına yol açmıştır. Ayrıca, uluslararası finansal piyasalardaki yaşanan gelişmelerin sonucu gelişmekte olan ülkelerdeki kur artışları yatırımları yavaşlatmaktadır.
  • Hem iç piyasada hem de dış piyasada yaşanan gelişmeler Temmuz ayında sanayi üretiminin beklentilerden düşük çıkmasına neden olmuştur. Nitekim belirsizlikten en çok etkilenen “yatırım malları imalatı” ve “dayanıklı tüketim malı imalatı” grupları Temmuz ayında düşüş gösteren kalemler olmuştur.
  • Haziran ayı beklentilerin üzerinde büyüyen bir sanayi üretimi ile karşılamıştık. Aylık olarak sanayi üretiminin önceki aya göre düşmesinde ise geçen ayın yarattığı yüksek baz etkisi belirleyici olmuştur.
  • Sanayi üretimini değerlendirirken sadece tek aya bakarak da değerlendirmemek gerekir. Sanayi üretimi gibi kısa dönemli iş istatistiklerini değerlendirirken trende bakmak daha doğru olur. Türkiye’nin ilk çeyreğinden itibaren artan bir sanayi üretim trendi var. Bu hafta açıklanacak ikinci çeyrek büyümesinde de bu durum daha net görülecektir. Türkiye’nin ikinci çeyrekte sanayi üretiminin öncülüğünde ilk çeyreğe göre daha hızlı büyüyecektir.
  • Ülke ekonomisinin uzun dönemli ve sağlıklı büyümesinin yolu da zaten sanayi öncülüğünde büyümekten geçmektedir. Son hazırladığımız ve Resmi Gazete’de yayınlanan KOBİ Stratejisi ve Eylem Planı’nda da bu öncelikleri gözettik ve imalat sanayi KOBİ’lerinin öncelikli olarak desteklenmesini hedefliyoruz. Aynı zamanda KOBİ’lerimizin kurumsallaşmalarının, markalaşmalarının sağlanması ve verimlilik düzeylerinin yükseltilmesi yönünde atacağımız adımlarla da KOBİ’lerimiz ve özellikle de imalatçı KOBİ’lerimizin rekabet güçlerini artırmalarını amaçlıyoruz.

Türk sanayicisi, küçüğünden büyüğüne,  son 12 yılda atılan adımlarla çok ekonomik değişimlere karşı dirençli bir yapıya kavuşmuştur. Yatırım ortamındaki belirsizliğin azalması ile birlikte Türkiye önümüzdeki yıllarda yine sanayinin öncülüğünde hızlı büyümesine devam edecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu