Son Haberler

SANAYİDE REKABET ÜSTÜNLÜĞÜ KAZANMANIN YOLLARI

Türkiye’de buğday, çimento, kömür, maden cevherleri, yem, gübre sanayilerine rekabet üstünlüğü kazandırmanın yolları Yığın Malzeme Taşıma ve Depolama Forumu’nda tartışılacak.

Yığın malzeme taşımacılığı ve depolama sistemleri geliştikçe ülke ekonomisi güçleniyor. Ağaç, buğday, çimento, kömür, maden cevherleri, yem, gübre gibi yığın malzeme üreten fabrikalarda daha az enerji kullanan ve daha güvenli taşıma ve depolama sistemlerinin tercih edilmesi verimliliği artırıyor. Türkiye’de bu güne kadar yeterince önem kazanmayan bu sektöre dikkat çekmek üzere Dökme Malzeme Yönetimi Derneği tarafından 2-3 Haziran 2016 tarihlerinde Yığın Malzeme Taşıma ve Depolama Forumu düzenlenecek.

Sanayinin can damarı olan yığın malzeme taşımacılığı yönetimi, ülkelerin de kalkınmasının seyrini tayin ediyor. Ancak yığın malzeme taşımacılığı ürün ve teknolojisinin iyi yönetilmediği buğday, çimento, kömür, maden cevherleri, yem, gübre fabrikalarında üretim durma riskiyle karşı karşıya. Türkiye’de bu sanayilere rekabet üstünlüğü kazandırmanın yolları Yığın Malzeme Taşıma ve Depolama Forumu’nda tartışılacak.

“Yığın malzeme iyi yönetilmezse bütün işletme sistemi çöker”

Yığın Malzeme Taşıma ve Depolama Forumu Organizasyon Komitesi Başkanı ve Süleyman Demirel Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Fevzi Bedir, Türkiye’de yığın malzeme sektörünün tam olarak bilinmediğini belirterek fabrikaların bu nedenle zaman, emek ve para kaybedebildiğini açıkladı. Yığın malzeme sektörünü vücudun damarlarına benzeten Prof. Dr. Fevzi Bedir, “Nasıl ki vücutta damarlar olmazsa bütün organlar işlevsiz kalır. Yığın malzeme de iyi yönetilmezse bütün işletme sistemi çöker.” diye konuştu.

Üretim Durma Noktasına Gelebilir!

Prof. Dr. Fevzi Bedir, yığın malzemelerin birkaç metreden kilometrelerce uzağa kadar taşınmasının eskiden olduğu gibi insan gücüyle yapılmasının günümüzde söz konusu olamayacağını ifade etti. Bu nedenle teknolojik alt yapının en etkili şekilde kullanılarak, yığın malzeme taşımacılığının daha az enerji harcayarak ve çalışanların çalışma koşullarından gürültü ve tozun minimuma indirilerek yapılması gerektiğini söyleyen Bedir, bunun da ancak başarılı bir yığın malzeme yönetimi ile mümkün olabileceğine dikkat çekti. Prof. Dr. Bedir, yığın malzeme taşımacılığı ve depolamanın iyi yapılmadığı fabrikalarda üretimin durma noktasına gelebileceğini ve bunun da üreticiden başlayarak tüketici ve ülke ekonomisi dâhil tüm ekonomik çevreyi olumsuz etkileyebileceğini açıkladı.

Maliyetleri Düşürmenin Yolları Aranacak

Prof. Dr. Bedir, yığın malzeme sektöründe maliyetleri düşürmenin ve rekabet üstünlüğü kazanmanın yollarının Dökme Malzeme Yönetimi Derneği tarafından 2-3 Haziran 2016 tarihinde WOW Otel ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek olan Yığın Malzeme Taşıma ve Depolama Forumu’nda tartışılacağını belirtti. Prof. Dr. Bedir, foruma; maden ocakları, demir-çelik, çimento, yem ve un fabrikaları yetkilileri, konveyör, silo ve sektöre yönelik makine üreten firmaların yöneticilerinin katılacağını söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu