Son Haberler

Siirt’in Eruh İlçesinde 6 Petrol Kuyusu Bulundu

Siirt’in Eruh ilçesinde arama faaliyetlerini yoğunlaştıran firma 2 bin 400 metrede 6 petrol kuyusuna ulaştı.

2014 yılında Siirt’in Eruh ilçesinde ‘Doğu Sadak-1 Petrol Arama Sahası‘nda yapılan sondaj çalışmalarında Türkiye’nin en kaliteli petrolü bulunmuştu. Arama faaliyetlerini yoğunlaştıran firma 2 bin 400 metrede 6 petrol kuyusuna ulaştı.

Siirt Valisi Ali Fuat Atik, Eruh İlçe Kaymakamı Murtaza Dayanç ve İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Kemal Benek ile birlikte Siirt’in Eruh-Bayıryüzü köyünde Doğu Sadak-1 Petrol Arama Sahasında incelemelerde bulundu.

Vali Atik çalışmaları yürüten ilgili firmanın yetkililerinden petrol sahasında yürütülen çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Vali Atik, petrol sahasındaki kuyuları ve üretim sahasını gezdi.

Eruh’un terörle değil, güzel hizmetlerle, yatırımlarla anılmasını istediklerini belirten Vali Atik, Türkiye’nin en kaliteli petrolünün Eruh ilçesinde üretilmesinin, bölgenin sosyo-ekonomik yapısını ve kaderini değiştirerek, büyük bir ekonomik getiri sağlayacağını ifade etti.

Çıkarılan Ham Petrol, Tankerlerle Batman TPAO’ya Taşınıp Burada İşleniyor

Vali Atik, Siirt’in Eruh ilçesinde bulunan Doğu Sadak-1 Petrol Arama Sahasında petrol kuyularının sayısının 6’ya çıktığını kaydetti. 2 bin 400 metre derinlikten günde yaklaşık bin varil ham petrolün çıkarıldığını kaydeden Vali Atik, “Çıkarılan ham petrol, tankerlerle Batman TPAO’ya taşınıyor ve burada işleniyor.” diye konuştu.

“Günlük üretimimiz, 4 üretim kuyusundan ortalama bin varil civarındadır”

Çalışmaları yürütün firma yetkilisi Cem Sayer ise, “İlk kuyumuzu 2014 yılı başında keşfetmiştik, şu anda 6. kuyunun sondajına başlayacağız. 15 güne kadar, günlük üretimimiz, 4 üretim kuyusundan ortalama bin varil civarındadır. Net petrol olarak 43,5 gravite Türkiye’nin en kaliteli petrolü burada çıkıyor. Çok daha fazla keşifler yapmayı planlıyoruz, daha fazla kuyular açmayı planlıyoruz. Bu bölgede Sayın Valimizin, bölge halkının ve Ankara’da Petrol İşleri Genel Müdürlüğünün himayelerinde gerçekleştirdiğimiz bir projedir. Bizleri teşvik edip böyle bir projeyi gerçekleştirmek için cesaretlendirdiğinden dolayı bakanlığımıza, ilgili tüm kişi ve kuruluşlara şükranlarımızı sunuyoruz.” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu