Son Haberler

SINAMICS G 150 CLEAN POWER

cleanpowerŞebeke ve voltaj kalitesinde en yüksek beklentiler için…

Endüstriyel tesislerde yüksek güçte hız kontrol cihazlarının kullanımı hızla artarken, iklim değişikliği, küresel olarak artan enerji kullanımının yanı sıra yükselen enerji maliyetleri, enerji verimliliği yüksek hız kontrollü sürücü çözümlerini kullanma eğilimini desteklemektedir. Pompa, fan, kompresör, ekstruder, mikser ve kırıcı gibi temel uygulamalarda özelikle enerji verimliliği ve proses kalitesini arttırmak amacıyla hız kontrol cihazları öncelikli tercih olmaktadır. Bununla birlikte müsaade edilen şebeke harmoniklerinin düşük düzeyde tutulması da önemli bir gereklilik haline gelmekte, gerilim ve akım kalitesi ihtiyacı da artmaktadır. Gerekli önlemler alınmadığı takdirde, sürücünün 3 faz AC beslemesinde kullanılan doğrusal olmayan akım-gerilim karakteristiğine sahip elektronik ekipmanların şebeke üzerinde olumsuz etkileri olabilir: Akım ve gerilim harmonikleri şebekenin kalitesini azaltabilir. Aynı zamanda bu alanda dünya genelinde zorlayıcı limit değerler regülâsyonlarla tanımlanmaktadır. Bütün bunlar, harmonikleri düşürmek için önlem almanın öneminin her geçen gün daha da arttığı anlamını taşımaktadır.

SINAMICS G150 CLEAN POWER: Şebeke dostu çalışma için yüksek maliyetler gerektirmeyen akıllı çözüm…

SINAMICS G150 Clean Power, fan ve pompa gibi akış kontrol uygulamaları ile temel sabit tork uygulamalarına tam olarak uyum sağlayacak şekilde tasarlanmış bir hız kontrol çözümüdür. Bununla beraber, oldukça düşük harmonik içeren akım ve gerilim karakteristiğinin avantajına sahiptir. Bu tamamen entegre çözüm, güçlü ve sağlam 6-pulse doğrultucu teknolojisi ile yenilikçi pasif harmonik filtrenin birleşiminden oluşmaktadır. Bu öncü konsept, basit ve kompakt yapısı, üst düzey güvenilirliği ve enerji verimliliği, üstün fiyat-performans oranı gibi özellikleriyle kendisini ön plana çıkarmaktadır.

SINAMICS Clean Power;

 • Son Derece Şebeke Dostudur: En zorlayıcı standartları bile karşılar.
 • Sağlam ve Güvenilirdir: Yüksek MTBF değerine sahiptir.
 • Enerji Verimliliği Yüksektir: Diğer düşük harmonik çözümlerine göre belirgin şekilde daha verimlidir.
 • Uygun Maliyetlidir: Mükemmel fiyat-performans oranına sahiptir.
 • Basittir: Bağlantı yapmaya hazır, tip-testleri yapılmış ve kurulumu kolaydır.
 • Güvenlidir: Yüksek dereceli koruma sınıfı ve dâhili güvenlik fonksiyonlarına sahiptir.

sinamicsSINAMICS G150 AC/AC hız kontrol cihazları, çalışmaya hazır standart panolu sürücü ihtiyacını karşılamakta olup herhangi bir tesise ya da sisteme rahatlıkla entegre edilebilirler. Bakımı kolay kompakt sürücü birimleri hızlı bir şekilde devreye alınabilecek yapıdadır. Bununla birlikte, geniş opsiyon seçenekleriyle işletmenin en çok talep edilen ihtiyaçlarına tam olarak uyum sağlar. SINAMICS G150 Hız Kontrol Cihazları, pano genişliği 400 mm’den başlayıp güç değişimine göre 200 mm’lik adımlarla artacak şekilde 75 kW’tan 2700 kW’a kadar olan geniş güç aralığında, IP54’e kadar çeşitli koruma derecelerinde ve pano kapağında standart olarak AOP-30-Gelişmiş Operatör Paneli ile sunulmaktadır.

SINAMICS G150 panolu tip üniteler, makine ve tesis yapımı için özellikle karesel yük ve enerji geri dönüşümü olmayan sabit yük karakteristiğindeki tek motor sürücü uygulamalarının ihtiyaçlarına göre tasarlanmıştır. Geniş ekipman ve opsiyon seçenekleri sayesinde kullanıcı ihtiyaçlarına mükemmel şekilde uyarlanarak, uygun maliyetli bir hız kontrol çözümü sunmaktadır.

Temel Avantajları:

 • Yüksek teknolojili IGBT güç yarı iletkenleri ve yenilikçi soğutma tasarımı sayesinde özellikle sessiz ve kompakt
 • Standart PROFIBUS arayüzü, PROFINET, CAN bus veya analog ve dijital arayüzleri sayesinde kolaylıkla entegre edilebilme
 • Birbirinden ayrı modülleri ve kolaylıkla değiştirilebilen güç ekipmanları sayesinde tesislere ve sistemlere getirdiği yüksek derecede çalışma sürekliliği
 • Düz metin ve grafik gösterim özellikli AOP30-Gelişmiş Operatör Paneli ile kolay devreye alma ve parametre ayarı
 • Entegre güvenlik fonksiyonları

Harmonikleri Azaltmak – Basit ve Etkin

SINAMICS G150 Clean Power, kanıtlanmış SINAMICS teknolojisi ile bütün güç aralığını kapsayan ve SINAMICS panosu içine tamamen entegre edilebilen LHF kompakt filtrenin avantajlarını birleştirir. Bu pasif filtre sisteminde en uygun şekilde boyutlandırılmış alçak geçiren filtreler hız kontrol cihazı ile şebeke arasına bağlanır. Bu cihazlar, hız kontrol cihazı tarafından üretilen harmonikleri oldukça basit, sağlam ve ekonomik bir çözümle filtre eder. Uygun pasif filtre kullanmanın en büyük avantajlarından biri de hem aktif ekipmanların hem de karmaşık bir trafonun kullanımına ihtiyaç olmamasıdır. Bununla beraber verimliliğe ve hız kontrol cihazının çalışma sürekliliğine herhangi bir olumsuz etkisi de bulunmamaktadır.

En Düşük Şebeke Harmonikleri

SINAMICS G150 Clean Power, sürekli artan şebeke kalitesi eğilimine en ideal yanıttır. Hız kontrol cihazları tarafından üretilen şebeke harmoniklerinin sınırlarını düzenleyen dünyadaki en katı standartlardan biri olan IEEE519 standardıyla sorunsuz şekilde tam uyumludur. LHF kompakt içerisindeki kapasitelerle birlikte yenilikçi filtre reaktörü, SINAMICS G150 Clean Power hız kontrol cihazının zayıf şebekelerde (uk≤ %5) bile standartları karşılamasını sağlamaktadır. SINAMICS G150 Clean Power hız kontrol cihazı, EN 61000-2-4 Class 2 ve G5/4 gibi standartlara da kolaylıkla uyum sağlar. LHF tarafından şebekeden çekilen akım sinüs formuna çok yakındır ve böylece elektrik dağıtım şirketlerinin katı düzenlemelerine de tam olarak uyum sağlamaktadır. Aktif girişli hız kontrol cihazlarının sebep olduğu şebeke akımındaki frekans darbesi bileşenleri, pasif filtre sayesinde oluşmamakta ve böylece bunları yok etmek için karmaşık işlemlere de gerek kalmamaktadır.

Kompakt ve Güvenilir

Geleneksel 12-pulse beslemeli hız kontrol cihazlarının aksine, 6-pulse beslemeli LHF Kompakt içeren hız kontrol cihazları için sekonder sargıları arasında 30° faz farkı olan trafo kullanmak gerekmez. Daha düşük etkin akım değeri (Irms), şebeke beslemesinde daha düşük kesitli kablo kullanımına olanak tanır ve trafo kayıplarını azaltır. Sadece bu kadar değil, ikinci bir doğrultucu gerektirmediği için bütün sistem önemli ölçüde daha kompakt yapıdadır. Ve son olarak, pasif filtre teknolojisi sağlamlığıyla da ön plana çıkar. Aktif doğrultuculu hız kontrol cihazlarıyla karşılaştırıldığında işletme güvenilirliği (MTBF: iki hata arasındaki ortalama zaman) yaklaşık %75 artar. Bunun sebebi, LHF kompakt içerisindeki pasif bileşenlerin pratikte hız kontrol cihazlarının arızalanması olasılığı üzerinde etkisinin bulunmamasıdır.

enerji_verimliliği

En Yüksek Enerji Verimliliği ve Maliyet Etkinliği

SINAMICS G150 Clean Power, enerji verimliliği ve maliyet etkinliği konularında standartları belirler. Harmonikleri düşürmede kullanılan diğer yöntemlerle karşılaştırıldığında LHF kompaktın güç kaybı, yüksek verimliliği sayesinde yaklaşık %40 daha azdır. Giriş doğrultucusunda nispeten pahalı olan IGBT’ler kullanılmadığı için SINAMICS G150 Clean Power, aktif beslemeli hız kontrol cihazları ile karşılaştırıldığında çok iyi bir fiyat-performans oranı sunar.

Minimum Kurulum Maliyeti

SINAMICS G150 Clean Power için filtre, hız kontrol sürücüsü panosunun dâhili bir bileşenidir. Ana kesici ve kontaktör, sürücü ve filtreyi güvenli bir şekilde şebekeden ayırır ve izole eder. İlave sigortalar, anahtarlar ve kontaklar kullanılmak zorunda olmadığından karmaşık bir kompleks yapı da oluşmaz. Ayrıca ek bir hat reaktörüne gerek duyulmaz.

Verimli filtre çözümü – aynı zamanda yüksek koruma derecesi ve entegre güvenlik fonksiyonu…

Sahada sıklıkla karşılaşılan sorunlardan biri de yüksek koruma seviyesinde hız kontrol cihazları mümkünken harici filtre çözümlerinin IP seviyesinin düşük olmasıdır. Bu konu SINAMICS G150 Clean Power için geçerli bir sorun değildir. Çünkü düşük harmonik filtresini de içeren SINAMICS G150 Clean Power hız kontrol cihazı panosunun koruma sınıfı IP20’den IP54’e kadar sunulabilmektedir. Filtre sadece pano boyutlarını çok az arttırmaktadır. SINAMICS G150’nin standart opsiyonları Clean Power versiyonu için de geçerlidir. Bu olanak, örneğin sürücünün hat filtresi opsiyonu ile birlikte C2 (EN 61800-3) ile uyumlu olarak yerleşim bölgesi yakınlarında kullanılmasını desteklemektedir. Sertifikalı dâhili güvenlik fonksiyonları olan “Safe Torque Off” ve “Safe Stop 1” gibi ‘Acil Kapatma’ ve ‘Acil Durdurma’ (“Emergency Off” ve “Emergeny Stop”) özellikleri de eklenebilir. Eski motorlarla kullanım ya da ekransız kablo kullanımında, dv/dt filtre ve sinus filtresini dâhil etmek de mümkündür. SINAMICS G150 Clean Power, kendisini kanıtlamış AOP-30 grafik ekrana sahiptir. Kullanıcı dostu STARTER devreye alma yazılımı kullanılmasa dahi, parametre ayarı ve operatör kontrolü AOP-30 ile oldukça kolay olarak yapılabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu