Son Haberler

ŞİÖ TÜRKİYE’NİN TAM ÜYELİK STATÜSÜNÜ KABUL ETTİ

“Türkiye’nin tam üyeliği ŞİÖ’nün etkisini artırır”

Çin Sosyal Bilimler Akademisi Rusya, Doğu Avrupa ve Orta Asya Araştırmaları Enstitüsü’nden Doç. Dr. Yang Jin, diyalog ortağı konumundaki Türkiye’nin Şhanghay İşbirliği Örgütü’nde (ŞİÖ) yer almasının, örgütün daha dışa açık, hoşgörülü ve etkili bir örgüt olduğu anlamına geleceğini söyledi.

ŞİÖ Devlet Başkanları Konseyi’nin 16. toplantısı, kısa süre önce tamamlandı. Taşkent’te gerçekleşen buluşmada, örgütün genişleme sürecinin istikrarlı bir şekilde ilerleyeceğine vurgu yapıldı.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Taşkent’te düzenlenen ŞİÖ Devlet Başkanları Konseyi’nin toplantısında yaptığı konuşmada, örgütün genişleme sürecinin hoşgörü ve dışa açıklık ilkeleri doğrultusunda sürdürüleceğini açıkladı. Buna paralel olarak, zirvenin bitiminde yayımlanan Taşkent Bildirisi’nde de Türkiye gibi gözlemci veya diyalog ortağı konumundaki ülkelerle karşılıklı kazanca dayalı işbirliğinin pekiştirileceğine, böylece örgütün işbirliği potansiyelinin artırılacağına vurgu yapıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen yılın temmuz ayında yaptığı Çin ziyareti sırasında, ŞİÖ’nün diyalog ortağı konumundaki Türkiye’nin, örgüte tam üye olmak istediğini belirtmişti.

Doç. Dr. Yang Jin, ŞİÖ’nün Türkiye’nin tam üyelik statüsünü kabul etmesinin, örgütün olgunlaştığının göstergesi olacağını kaydetti. Yang Jin, şunları kaydetti:

“ŞİÖ, tıpkı Cumhurbaşkanı Xi’nin konuşmasında vurgu yaptığı gibi, dışa açık ve hoşgörüye dayalı bir örgüt. ŞİÖ’nün kapıları, örgüte katılmayı arzulayan ve şartları karşılayan her ülkeye açık. Türkiye, Avrupa’yı Asya’ya bağlayan bir ülke ve halkı Müslüman olan etkili bir ülke. Türkiye, ŞİÖ’ye tam üye olma arzusunu çok önceden açıkladı. NATO üyesi kimliğine sahip olmasına rağmen, bu onun ŞİÖ’nün diyalog ortağı olmasına etki etmiyor. Tabii Türkiye, ŞİÖ’nün tam üyelik prosedürlerine uymalı ve bu süreç zaman alacak. Önümüzdeki günlerde şartlar olgunlaştığında ŞİÖ’nün Türkiye’yi tam üye olarak kabul etmesi, örgütün olgunlaştığının da bir sembolü olacak. Türkiye’nin ŞİÖ’de yer alması, örgütün daha dışa açık, hoşgörülü ve etkili bir örgüt olduğu anlamına gelecek. ”

“Çin ile Türkiye’nin işbirliği potansiyeli çok geniş”

Türkiye’nin ŞİÖ’ye tam üye olarak katılması, hiç kuşkusuz Çin-Türkiye işbirliği için yeni bir platform sağlayacak. Çin ve Türkiye arasındaki ikili ilişkiler, son yıllarda gittikçe yoğunlaşıyor. Özellikle, BM ve G-20 çatıları altında veya Afganistan sorunu gibi çeşitli bölgesel ve uluslararası konularda iki ülkenin işbirliği ve koordinasyonu güçleniyor. Türkiye’nin ŞİÖ’ye tam üyeliği, Çin-Türkiye ikili ilişkilerinin geliştirilmesine dinamizm katacak.

Çin Sosyal Bilimler Akademisi Rusya, Doğu Avrupa ve Orta Asya Araştırma Enstitüsü’nden Doç. Dr. Yang Jin, bu konudaki görüşlerini şöyle aktardı:

“Aslında Türkiye, ŞİÖ’nün diyalog ortağı kimliğiyle örgütün bazı çalışmalarına katılmakta. Çin ve Türkiye’nin ŞİÖ çerçevesindeki işbirliği potansiyeli çok geniş. Örneğin iki ülke, bölgesel güvenlik ve istikrar için tehdit oluşturan üç kötü güçle mücadelede işbirliği yapabilir; uyuşturucu kaçakçılığı ve sınır ötesi suçlar gibi alanlarda işbirliği yapabilir. İki ülkenin önünde ortak güvenlik tehditleri var. Öte yandan, iki ülke ekonomik açıdan da birbirini etkin şekilde tamamlayabilir. Ticaret, ekonomi, finans, enerji, ulaştırma, bilim, teknoloji ve turizm gibi çeşitli alanlardaki işbirliği potansiyeli de çok büyük. Çin, büyük bir piyasaya, bol sermayeye, olgunlaşan teknolojiye ve zengin endüstriyel kapasiteye sahip. Avrupa ve Asya’nın merkezinde yer alan Türkiye ise Avrupa ile Asya piyasaları arasında bir köprü rolü oynamakta. İki ülke, ŞİÖ sayesinde işbirliğini ilerletirse, Bir Kuşak-Bir Yol’un inşasını hızlandırabilir, Türkiye’nin stratejik konumunu yükseltebilir, Türkiye’deki sosyal ve ekonomik gelişmeye dinamizm katabilir, aralarındaki siyaset, ekonomi, güvenlik ve kültür gibi alanlarda bulunan çok yönlü işbirliğine yardımcı olabilir ve hatta bölgesel istikrar, güvenlik ve refahın oluşturulmasına güç katabilir. ”

“Türkiye’nin tam üyelik ihtimali artıyor”

Türkiye’nin ŞİÖ’ye tam üyelik için aşması gereken uzun bir yol var. İlgili hukuki prosedürlere göre, şu an diyalog ortağı konumundaki Türkiye, öncelikle bir üst derecedeki gözlemci ülke konumunu elde etmeli. Tam üyelik ise bu statüden sonra geliyor. Tabii, Türkiye’nin tam üyelik hakkını elde edip edemeyeceği, Ankara ile ŞİÖ üyeleri arasındaki müzakerelerin başarısına bağlı olacak.

Doç. Dr. Yang Jin, uzun vadede bakıldığında, Türkiye’nin ŞİÖ’ye tam üye olma ihtimalinin yüksek olduğu kanısında… Yang Jin, bu konuda şunları kaydetti:

“ŞİÖ, dışa açık bir örgüt. Şartlar olgunlaşınca, özellikle Türkiye gözlemci statüsünü kazandıktan sonra ŞİÖ’nün tam üyesi olabilir. Bu, ŞİÖ’nün hukuki prosedürlerine de uyuyor. Uzun vadede, Türkiye’nin ŞİÖ’ye tam üye olma ihtimalinin bulunduğu ve bu ihtimalin arttığı görüşündeyim.” Çin Uluslararası Radyosu (CRI)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu