ŞIRNAK DOĞAL GAZ BORU HATTI İHALESİ | Enerji ve Maden DergisiEnerji ve Maden Dergisi

ŞIRNAK DOĞAL GAZ BORU HATTI İHALESİ | Enerji ve Maden Dergisi

28 Aralık 2015
Kategori
Son Haberler
Comments 0

Etiketler , , , , ,

Kuzey Irak gazını Türkiye’ye getirecek olan Şırnak Doğal Gaz Boru Hattı yapım işi 9 Şubat 2016’da BOTAŞ tarafından ihale edilecek.

Mardin Doğal Gaz Boru Hattı’nın yaklaşık 35’inci kilometresinde bulunan Serenli Pig İstasyonu’ndaki bağlantı vanasından başlayarak yaklaşık 185,1 kilometre uzunluğunda ve 40 inç çapında yüksek basınç doğal gaz boru hattı olan Şırnak Doğal Gaz Boru Hattı yapım işi, 9 Şubat 2016’da Boru Hatları İle Petrol Taşıma A.Ş. (BOTAŞ) tarafından ihale edilecek.

Doğal Gaz Rezervi 5 Trilyon Metreküp

Kuzey Irak bölgesinde 5 trilyon metreküplük önemli bir doğalgaz rezervi bulunuyor. Bu miktar Türkiye’nin 50 yıllık doğalgaz ihtiyacını karşılayabilecek düzeyde. Bu bölgeden ilk etapta sağlanacak 10 milyar metreküp gazın, 2-3 yıl içerisinde Türkiye’ye getirilmesi öngörülüyor. 2020’lerin başında ise bu rakamın 20 milyar metreküpe çıkarılması hedefleniyor.

Hedeflenen doğal gaz ithalatı için önemli bir adım teşkil eden ve ‘Şırnak Doğalgaz Boru Hattı’ olarak adlandırılan hattın yapım işi için 9 Şubat 2016’da saat 14.00’te yapılacak ihale, yerli ve yabancı tüm isteklilere açık olacak.

Şırnak ve Mardin’de yapılarak Kuzey Irak gazını Türkiye’nin ulusal şebekesine bağlaması öngörülen Şırnak Doğal Gaz Boru Hattı’nın yapım işi ihalesi için istekliler, ihale dokümanını 250 lira karşılığında BOTAŞ Genel Müdürlüğü Mühendislik ve Sözleşmeler Daire Başkanlığından alabilecek.

İşin Tamamı İçin Teklif Verilecek

İhalede konsorsiyum olarak teklif verilemeyecek ve işin tamamı için teklif verilebilecek. İhale yapılan istekliyle birim fiyat sözleşmesi imzalanacak. İmza tarihten itibaren 10 gün içinde yer teslimi yapılarak işe başlanacak. Hattın yapım süresi yer tesliminden itibaren 720 takvim günü olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir