Son Haberler

SİYASİ GELİŞMELER ENERJİ SEKTÖRÜNÜ ETKİLİYOR

Diplomasi Muhabirleri Derneği, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ı konuk etti.

Bakan Yıldız, “Siyasi istikrarın her zamankinden daha önemli olduğunu enerji sektörü açısından vurgulamakta fayda var.” diye konuştu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, konuğu olduğu Diplomasi Muhabirleri Derneği’nde (DMD) yaptığı konuşmada, 7 Haziran seçimleri sonrası siyasi gelişmelerin enerji sektörüne etkileri ve bölgedeki gelişmelerin enine boyuna değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

Yıldız, koalisyon hükümeti arayışlarının sürdüğü 2 ay içerisindeki gelişmelerde enerji sektörünü etkileyen bazı yapılar olduğunu ve dünyadaki ‘ham petrol fiyatları‘nın düşüşünden kaynaklanan avantajların ‘dolar paritesi‘nin yükselmesiyle beraber nötr hale geldiğini anlattı.

Enerji sektöründe dövizle alınan ana kalemlerin temel ithalat girdilerinin Türk lirası ile satılmasıyla oluşan farkın kamu tarafından dengelenmesi gerektiğinin altını çizen Bakan Yıldız şunları söyledi:

“Yılbaşında takribi 2,30’lardayken şu anda 2,90 seviyesine çıkan dolar paritesinin getirdiği yük yalnızca doğal gazda 11 milyar lira civarında. O yüzden siyasi istikrarın her zamankinden daha önemli olduğunu enerji sektörü açısından vurgulamakta fayda var.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu