Son Haberler

SOLAR IMPULSE SADECE GÜNEŞ ENERJİSİYLE UÇUYOR

Yalnızca güneş enerjisiyle dünya çevresinde yolculuk yapan Solar Impulse, Hawaii’den Kuzey Amerika’ya doğru yeni uçuşu için hazır.

Brisa’nın Türkiye Resmi Partneri olduğu Solar Impulse, Hawaii’deki bakım ve test aşamalarından sonra dünya turuna kaldığı yerden devam ediyor. Yenilenebilir enerji kaynaklarının ve temiz teknolojinin gücünü tüm dünyaya duyurmak için fosil yakıt kullanmadan, yalnızca güneş enerjisi ile dünya çevresinde yolculuk yapan Solar Impulse, Hawaii’den Kuzey Amerika’ya doğru yeni uçuşu için hazır.

Brisa, tüm dünyanın ulaşıma ve enerjiye bakış açısını değiştirecek Solar Impulse programında, “Türkiye Resmi Partneri” olarak yer alıyor. Tek damla fosil yakıt kullanmadan sadece güneş enerjisi ile dünya turunu tamamlamak üzere yola çıkan Solar Impulse, insanların, kurumların ve hükümetlerin enerji ve temiz teknolojiler hakkındaki düşüncelerini değiştirmeyi amaçlıyor.

5 Gün 5 Gece Süren Zorlu Pasifik Geçişi

İnsanlık tarihine önemli bir kilometre taşı olarak geçecek bu sıra dışı dünya turu 2015 Mart ayında Abu Dabi’de başladı. 5 gün 5 gece süren zorlu Pasifik geçişinden sonra Solar Impulse, Hawaii’de uzun bir bakım ve test aşamasına girdi. Solar Impulse’ın mucitleri ve pilotları Bertrand Piccard ve André Borschberg bu öngörülmeyen süreci bir deneyim ve öğrenme fırsatı olarak adlandırıyor.

Hem Havacılık Hem de Enerji Tarihinde Bir İlk

Uygun hava şartları ile birlikte dünya turuna devam edeceklerini belirten Piccard, “Solar Impulse gibi yakıt kullanmadan aralıksız bir şekilde uçuş dayanıklılığına sahip olan bir uçak, sadece havacılık tarihinde değil, aynı zamanda enerji tarihinde de bir ilk. Bu maceranın asıl amacı, modern temiz teknolojilerin imkânsızı başarabildiğini gösterebilmek ve insanları ulaşım, inşaat, aydınlatma, ısıtma, soğutma ve çok daha fazlası için günlük yaşamlarında aynı enerji verimliliğine sahip çözümleri kullanmaya teşvik etmek. Hawaii’deki test ve bakım sürecinde çok şey öğrendik, bu mesajı yeniden dünyanın dört bir yanına taşımaya hazırız” dedi.

solar_impulse

“Yolculuğun geleceğini tasarlıyoruz”

Solar Impulse’ın kaldığı yerden dünya turuna devam edecek olmasından büyük memnuniyet duyduklarını dile getiren Brisa Genel Müdürü Yiğit Gürçay, “Dünyamızın geleceği için sürdürülebilir enerji kaynaklarının önemine dikkat çeken bu inovatif projenin dünyadaki sayılı sponsorları arasında ve Türkiye’deki tek destekçisi olmak bizler için gurur verici. 40 yılı aşkın bir süredir sürdürülebilir büyüme ile tüm paydaşlarımıza değer katmak için çalışıyoruz. ‘Yolculuğun geleceğini tasarlıyoruz’ ifadesi ile belirlediğimiz vizyonumuza ulaşmak için sürdürülebilirliği ve inovasyonu tüm süreçlerimizin merkezine yerleştiriyoruz. Solar Impulse ile bu anlamda bir vizyon bütünlüğü içerisindeyiz” dedi.

Hem Gündüz Hem de Gece Uçabiliyor

10 yılı aşkın bir AR-GE faaliyetinin ürünü olan Solar Impulse, sadece güneşten aldığı ve lityum pillerinde depoladığı enerjiyle hem gündüz hem de gece uçabilen ilk uçak olma özelliğine sahip. Bu sayede teorik olarak sonsuz süre havada kalabilen Solar Impulse’ın ağırlığı sadece 2300 kg yani bir binek otomobil kadar. 17 bin adet güneş panelinin yerleştiği kanat genişliğiyse 72 metre, yani bir Boeing 747’ninkinden daha uzun. Solar Impulse’ın daha dünya turuna çıkmadan kırdığı 8 rekoru bulunuyor. Bu rekorlara “bütün gece kesintisiz uçmayı ilk başaran”, “kıtalararası uçuşu ilk gerçekleştiren” güneş enerjili uçak gibi unvanlar dâhil…

Tarihi Dünya Turu Abu Dabi’de Tamamlanacak

3 Mart 2015’te Abu Dabi’den başlayan tarihi dünya turunda Solar Impulse, Oman, Hindistan, Burma, Çin’e uğradıktan sonra, 28 Haziran’da Japonya’nın Nagoya kentinden havalanan uçak, beş gün beş gece boyunca Büyük Okyanus’un üzerinden uçarak 3 Temmuz’da ABD’nin Hawaii eyaletine ulaştı. Ardından, okyanus geçişinde öngörülemeyen bir şekilde fazla ısınan aküler nedeniyle Hawaii’de bakım ve test sürecine girdi. 2016 Nisan ayında bu süreci tamamlayan Solar Impulse yeniden dünya turuna hazır. Hawaii’den ABD’ye geçecek olan Solar Impulse, Atlantik Okyanusu’nu aşarak Avrupa ya da Kuzey Afrika’da mola verecek ve Abu Dabi’de tarihi dünya turunu tamamlayacak.

Dünya turunun tamamlanmasıyla, Solar Impulse, dünyanın çevresini yakıtsız olarak sadece güneş enerjisiyle kat eden ilk uçak, Solar Impulse’ın mucidi ve pilotları olan Bertrand Piccard ve Andre Borschberg ise dünyanın çevresini güneş enerjisiyle dolaşan ilk insanlar olarak tarihe geçecekler.

Solar Impulse, uğrayacağı ülkelerde yenilenebilir enerji kaynakları açısından bilinci ve kullanım alanlarını yaygınlaştırmak amacıyla hükümetlerle ortak kampanyalar yürütüyor. Solar Impulse’ın Türkiye Resmi Partneri Brisa, tarihi yolculuk boyunca, Türkiye’de yenilenebilir enerji kaynaklarının gelecekteki kullanım alanlarına ilişkin farkındalık yaratmak için çalışıyor.

YOLCULUKLA İLGİLİ DETAYLI BİLGİYE BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu