Son Haberler

SOLARENA’DA ENERJİ POLİTİKALARI MASAYA YATIRILDI

GÜNDER tarafından oluşturulan güneş enerjisi portalı SOLAR.İST kapsamındaki ilk buluşma olan ve 30 Mayıs’ta İstanbul’da gerçekleştirilen SOLARENA’da güneş enerjisindeki gelişmeler, enerji politikaları ve ekonomik gelişmeler konuşuldu.

GÜNDER tarafından oluşturulan güneş enerjisi portalı SOLAR.İST kapsamındaki ilk buluşma, “SOLARENA” 30 Mayıs’ta İstanbul’da gerçekleşti. Türkiye ve dünyadaki güneş enerjisi hakkındaki gelişmeler ve teşviklerin konuşulduğu buluşmada, CEO’su Dr. James Watson, Kemerburgaz Üniversitesi’nden Doç. Dr. Sevil Acar ve Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı’ndan (TEPAV) Bengisu Özenç, enerji politikalarını ve ekonomik gelişmeleri masaya yatırdı.

gunder_baskani

Açılış konuşmalarıyla başlayan buluşmada GÜNDER Başkanı Dr. Kemal Gani Bayraktar, GÜNDER’in son üç yılda güneş enerjisi sektörüne yeni değerler kazandırmaya çalıştığını, SOLARENA buluşmalarının da bunlardan biri olduğunu söyledi. Bayraktar sözlerinin devamında SOLARENA buluşmaları ile gündemden hızlıca geçen bazı konuları gündeme taşımayı ve bu konuların doğru şekillenmesine yönelik fikir üretmede sağlıklı bilgi sunabilmeyi amaçladıklarını kaydetti.

Güneş Devrimi İle Karşı Karşıyayız

Küresel düzeyde güneş enerjisi en hızlı büyüyen sektörlerin başında geliyor. 2004 yılında 3 GW dolaylarında olan toplam kurulu kapasite 2015 yılında 228 GW seviyesine ulaşmış durumda. Sadece 2015 yılı itibariyle 50 GW’dan fazla kurulu güç sisteme bağlandı. Dr. James Watson bu durumu bir devrim olarak niteliyor. Türkiye’nin de güneş potansiyeline değinen Watson, “Paris Anlaşması ile beraber güneş sektörünün daha da hızlı büyümeye devam edeceğini tahmin edebiliriz. Güçlü güneş potansiyeli ile Türkiye de bu büyümenin parçası olacak.” dedi.

Türkiye’deki güneş sektörünün gelişiminin diğer ülkelere nazaran daha yavaş ilerlediğini belirten Doç. Dr. Sevil Acar ise Türkiye’de kömür için verilen desteklerin yüksekliğine dikkat çekti. Açıklamasında yaptıkları çalışma sonucunda 2013 yılında yalnızca doğrudan maddi kaynak yolu ile kömür için 730 milyon dolarlık teşvik verildiğini hesapladıklarını, bununla birlikte hesaplanamayan kalemler ve dolaylı destekler ile bu rakamın çok daha yüksek olduğuna dikkat çekti. Doç. Dr. Acar çalışmalarının Türkiye’nin kömür kullanımının teşviki için harcadığından çok daha düşük bir bütçeyi güneş enerjisi gibi sürdürülebilir kaynaklara harcaması halinde, çok küçük bir gelir kaybı ile sürdürülebilir kalkınma prensiplerine uygun gerekli alt yapı ve fırsatları hayata geçirebileceğini ve emisyonlarını azaltabileceğini gösterdiğini de sözlerine ekledi.

Güneş Sektörü İstihdam Yaratıyor

Güneş sektörü 2015 yılı sonu itibari ile 3.7 milyon insana istihdam sağlıyor. IRENA’nın 2016 Yenilenebilir Enerji ve İşler raporuna göre sadece 2015 yılında solar elektrik üretimi 300.000 yeni istihdam yarattı. Güneş enerjisinin yarattığı katma değere değinen Bengisu Vural, “Ekonomik kaynakların hem temiz hem de yerli enerji kaynaklarına yönlendirmenin bir alternatif olarak aktarılmasının üreteceği katma değer, Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınmasına büyük katkı sağlar. Güneş enerjisi aynı zamanda, Türkiye’nin hem iklim değişikliği ile mücadele hem de AB mevzuatına uyum için de önemli bir role sahip. Güneş enerjisini verimli ve etkin kullanmak için ARGE ve yenilikçilik alanında çalışmalarımızı arttırmalıyız.” dedi.

Güneş Sektörünün Gelişimi Hayati Öneme Sahip

Güneş enerjisi sektörü eski ve kirli teknolojiler olan fosil yakıtlara karşı önemli bir alternatif olarak her geçen gün daha da büyüyor. Son yıllarda özellikle kurulum ve işletme maliyetlerindeki düşüşler, Paris İklim Zirvesi sonrası piyasalarda yaşanan gelişmeler ve beklentiler ile beraber solar sektörünün Türkiye’nin kalkınması için önemli bir araç olabileceği görülüyor. Dünya’daki gelişmeler ışığında, Türkiye’nin özellikle fosil yakıtlara olan bağımlılığının azaltılması ve sürdürülebilir ekonomik kalkınma için güneş enerjisi sektörünün gelişimi hayati öneme sahip.

GÜNDER, güneş enerjisi hakkında yerel ve uluslararası daha etkin bir biçimde takip etmek ve kamuoyu ile paylaşmak için Türkiye’nin ilk ist uzantılı web sitesi olan solar.ist’i kurdu. Solarena buluşmaları bu yeni bilgi ve paylaşım platformunun etkinlikleri olarak düzenlenmeye devam edecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu