Son Haberler

SOLENTEGRE GES DEVREDE

Türkiye’nin ilk lisanslı Güneş Enerji Santrali Solentegre GES, Asunim ve Phoenix Solar tarafından devreye alındı.

Frankfurt Borsası‘nda işlem gören uluslararası ölçekli Phoenix Solar ile Asunim Grup’un üye firmalarından Asunim Türkiye, 9.1 MWp büyüklüğündeki Solentegre GES’i yatırımcısı olan Akfen Yenilenebilir Enerji adına başarıyla devreye aldı. Lisanslı olarak devreye alınmış ilk proje, 9.1 MWp Solentegre GES Türkiye’de tek arazi üstünde yer alan en büyük güneş enerjisi santrali.

İlklerin Adı Solentegre GES

Türkiye’nin doğusunda yer alan Elazığ ilinde bulunan santralin tüm bakanlık kabulleri gerçekleştirildi. Zorlu arazi koşullarına rağmen santralin kurulumu 4 ayda tamamlandı. Solentegre Projesi, Avrupa Birliği Gelişim Bankası’nın destekleriyle uygulamaya alınması yönüyle de bir ilk özelliği taşıyor. Bununla birlikte Solentegre GES, lisanslı proje olması sebebiyle tek bir arazide devreye alınmış ve ayrı ayrı 1 MW santrallerden oluşmayan Türkiye’nin en büyük güneş enerji santralidir.

Asunim Türkiye Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Umut Gürbüz, “Akfen Yenilenebilir Enerji’ye ait bu zorlu projeyi ilgili yasalara uygun bir şekilde başarılı olarak gerçekleştirdiğimiz için çok gururluyuz. Halihazırda yüksek olan pazar payımızı daha da artırdığımız için de mutluyuz. Önümüzdeki dönemde yeni lisanslı projelerin kurulumlarına başlayacağız.” şeklinde görüşünü belirtti.

Phoenix Solar Orta Doğu Genel Müdürü Klaus Friedl, “Asunim ile olan güçlü işbirliğimiz ve stratejik ortaklığımız Türkiye pazarındaki varlığımızı güçlendiriyor. Fotovoltaik santrallerin planlanması ve kurulumundaki tecrübemiz ile beraber zamanında ve uygun bütçe ile gerçekleştirdiğimiz projeler ticari hacmimizi artırmamıza yardımcı oluyor.” diyerek görüşünü belirtti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu