Sosyal Medyanın İletişim Gücünü Doğru Kullanabilmek | Enerji ve Maden DergisiEnerji ve Maden Dergisi

Sosyal Medyanın İletişim Gücünü Doğru Kullanabilmek | Enerji ve Maden Dergisi

18 Ocak 2018
Kategori
Son Haberler
Comments 0

Günümüz teknoloji çağında en etkili sözü sosyal medya söylemektedir. Sosyal medyanın en büyük gücü ise iletişim gücüdür. Büyük bir iletişim ve etkileşim aracı olan güvenilir takipçi sitesi en önemli sorunsalı “nasıl kullanıldığı” olmaktadır. Türkiye’nin en ücra köşelerine bile etkileşim sağlayabilme konusunda büyük bir görev üstlenen sosyal medya; iyi ve doğru iletişim sağlarken bunun yanında doğru kabul edemeyeceğimiz ve pek onaylayamayacağımız etkileşimlerde de bulunmaktadır. Her platformda olduğu gibi sosyal medya hizmetleri olumlu ve olumsuz yönlerine rastlamak mümkündür. Olumlu yönlerine bakıldığında; yararlı bilgilerin hızlıca yayılmasını sağlamak, kişiler ve kurumlar arası iletişimi sağlamak, ticari alanda farklı meslek gruplarına katkı sağlamak gibi artılar görebiliriz. Olumsuz yönleri ise başta dolandırıcılık olmak üzere zamanın verimsiz kullanımı, nefret ve şiddet söylemlerine zemin hazırlaması, sanal gerçekliğe kapılmak gibi yönleri de mevcuttur.

 

Sosyal Medyayı Nasıl Kullanmalıyız?

 

Sosyal medyanın kullanımı hususunda ebeveynlere büyük görevler düşüyor. Öncelikle çocuklar için sosyal medya kullanımı diğer yaş gruplarına oranla daha da önem arz etmektedir. Çocuklar için ebeveynleri kontrol mekanizmaları olurken gençler için bu tür kontrol mekanizmalarından bahsetmek pek de mümkün değildir. Sosyal medyayı kullanırken en temel amaç doğru kullanmak ve bilgilenmek üzerine olmalıdır. Sosyal medyanın iletişim gücünün doğru kullanımı için dikkat edilmesi gereken başlıklar şunlardır:

  • Zaman kullanımını doğru bir şekilde yapın
  • Gösterilen her linke tıklamayın (örn. takipçi arttırma, abone arttırma vb)
  • Yalan içerikli haberlerden uzak durun ve aslını bilmediğiniz haberleri yaymayın
  • Gereksiz yere sosyal medyada dolaşmayın
  • Fazla oyun oynayarak değerli vaktinizi boşa harcamayın
  • Araştırmanız gereken ve yapılması gereken işlerinizi yaptıktan sonra gerçek hayata bağlanın

Sanal dünyada kurgulanan sahnelere kapılıp gerçek hayattan bağlantınızı kesmeyin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ahmet Kaya - Nereden Bileceksiniz Ahmet Kaya - Kum Gibi Ahmet Kaya - Dışarda Kar Yağıyor Ahmet Kaya - Penceresiz Kaldım Anne Ahmet Kaya - Söyle Ahmet Kaya - Sözüm Şiirlerin Mükemmelidir Ahmet Kaya - Bundan Böyle Yol Yok Ahmet Kaya - Dostum Dostum Ahmet Kaya - Senden Başkasını Seven Delidir Ahmet Kaya - İçimde Ölen Biri