Son Haberler

Soyak’ın İlk Jeotermal Santrali MİS 1 Hizmete Girdi

Soyak Holding iştiraki Mis Enerji’ye ait, Alaşehir’deki 12.3 MWe kapasiteli MİS 1 Enerji santrali işletmeye alındı.

Soyak Holding iştiraki Mis Enerji’ye ait, Alaşehir’deki 12.3 MWe kapasiteli MİS 1 Enerji santrali işletmeye alındı. Böylece Türkiye’nin jeotermal enerjide toplam kurulu gücü 1.200.1 MWe’a ulaştı.

Jeotermal Santral Yatırımcıları Derneği (JESDER) Başkanı Ufuk Şentürk, MİS 1 Enerji’nin devreye alınmasının jeotermal elektrik enerjisi sektörü için önemli bir dönemeç olduğunu belirterek, “Emeği geçen tüm Soyak Grubu çalışanlarını tebrik ederiz” dedi.

Şentürk: “YEKDEM’in devamlılığı sağlanmalı…”

Türkiye’nin son 5 yılda jeotermalde dünyanın en hızlı büyüyen ülkesi olduğunu vurgulayan Şentürk, sektörün hızlı tempoyla yoluna devam ettiğini, ancak dünya liderliği için YEKDEM‘in devamlılığının sağlanması gerektiğini vurguladı.

Jeotermal enerjinin, milli, sürdürülebilir ve karbon emisyonu çok düşük düzeylerde sürdürülebilir temiz bir kaynak olduğunu belirten Şentürk, “Fakat diğer keşfi ve işletilmesinin çeşitli risk ve zorluklar bulunuyor. Bu nedenle devlet destekleri kritik önem taşıyor” diye konuştu.

Yıl          Santral sayısı     Kurulu güç (MW)

2016      37                           760

2017      41                           1100

2018      43                           1200

Soyak Enerji’nin Yeni JES’leri Yolda

Soyak Enerji, özel sektöre enerji üretiminin yolunu açan 6446 sayılı yasa ile 2003 yılında sektöre katılmıştı. Şirket, 3 HES projesini başarı ile tamamlayarak 2014 yılında devrettikten sonra jeotermal yatırımlarına hız verdi. Soyak Enerji, Alaşehir’de Mis-2 JES ve Mis-3 JES Projelerinin de ön lisanslarını aldı; üretim lisansı alınması için çalışmalara devam ediyor.

Soyak Enerji’nin Sivas’ın Kangal ilçesinde bir de yerli kömür santrali projesi bulunuyor.

1961 yılında temelleri atılan Soyak Topluluğu; gayrimenkul, enerji, çimento ve döküm olmak üzere dört sektörde faaliyet gösteriyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu