Son Haberler

Spot Piyasada Elektrik Fiyatları Düştü

Spot piyasada elektrik fiyatları %1.7 oranında düşerek 176.7 TL/MWh olarak gerçekleşti.

Türkiye 12.02.2018 tarihli gerçekleşmiş üretim verileri ve gerçekleşmiş piyasa fiyatlarına göre bir önceki hafta 179.7 TL/MWh olarak gerçekleşen spot piyasa fiyat ortalaması, %1.7 oranında bir düşüş göstererek 176.7 TL/MWh olarak gerçekleşti.

Enexion Haftalık Enerji Piyasa Raporu verilerine göre spot piyasada bir MWh elektriğin günlük fiyat ortalaması en yüksek 196,1 lira, en düşük 140,6 lira olarak belirlendi.

Geçtiğimiz hafta toplam üretim içinde; yenilenebilir kaynakların payı %25,4, doğalgazın payı %34,1 kömürün payı %40,0 oranında yer tuttu.

Enexion Enerji Danışmanlık Türkiye Genel Müdürü ve Enerji Uzmanı Ceren Özdal, piyasalardaki hareketliliğin önümüzdeki hafta da yükseliş yönlü devam edeceğini söyledi. Spot piyasada enerji fiyatlarında yaşanan yükselişin sanayi kuruluşlarını etkilediğine dikkat çeken Özdal, maliyetlerini düşürmek isteyen şirketlerin enerji tedarikini güvenli liman olarak gördükleri tarifeden sağladıklarına dikkat çekti. Özdal, spot enerji piyasasından alım yapan firmalara risklerini azaltmaları için sürdürülebilir en uygun birim fiyatlarla anlaşma yapmalarını tavsiye etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu