Fuar ve EtkinliklerSon Haberler

Startup’lar İçin Ön Hızlandırma Programı Başlıyor…

InnoEnergy, başlangıç aşamasındaki startup’lar için ücretsiz ve kâr amacı gütmeyen Primer ön-hızlandırma programının sonbahar dönemini başlatıyor.

Sürdürülebilir enerji konusunda Avrupa’nın inovasyon merkezlerinden InnoEnergy, başlangıç aşamasındaki startup’ları ücretsiz ve kâr amacı gütmeyen ön-hızlandırma programı Primer’in sonbahar dönemine davet ediyor. Orta ve Doğu Avrupa’yı kapsayan ve aralarında Türkiye’nin de olduğu InnoEnergy merkezlerinin bulunduğu ülkelerde faaliyet gösteren başlangıç aşamasındaki tüm start-up’ların başvurabileceği Primer, 4 haftalık bir program olarak öne çıkıyor. Yenilikçi girişimcilerin yeteneklerini geliştirmeyi ve startup’ları hızlandırma ve yatırım programlarına katılıma hazırlamayı hedefliyor. 4 haftalık program, aralarında Türkiye’nin de olduğu 12 InnoEnergy Merkezi’nde yürütülecek.

Primer, 40 saatlik teori ve uygulama atölye çalışmalarından oluşuyor

Profesyonel mentorlar, endüstri uzmanları ve deneyimli girişimciler tarafından yönetilen 40 saatlik teori ve uygulama atölye çalışmalarından oluşan Primer’de, hukuk ve IP korumadan pazarlama sunumlarının tasarımına ve çevik metodolojiye kadar birçok konu ele alınıyor. Girişimciler bu programda kendilerine uygun iş modellerini seçmeyi ve uyarlamayı, maddi kaynakları artırma yöntemlerini, pazarlama ve satış stratejisinin nasıl oluşturulacağını öğreniyor. Ayrıca liderlik becerilerini ve takım yönetimini de içeren sosyal beceri eğitimleri alıyorlar. Program, katılımcı startup’ların ihtiyaçlarına göre uyarlanıyor.

Türkiye’deki startup’lar da başvurabiliyor

Program, InnoEnergy’in ön-hızlandırma faaliyetlerinde de yeni ve ortak bir standart oluşturuyor. InnoEnergy Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Amerika İş Geliştirme Direktörü Christo Balinow, programla ilgili olarak şunları söylüyor: “Hızlandırma programlarımıza başvuran ve mükemmel ürünleri olan birçok startup var fakat çoğu zaman pazarda başarılı olmak için gerekli kritik iş becerilerine sahip olmadıklarını fark ettik. Bu bilgi açığını kapatmak ve bölgedeki girişimcilik potansiyelini artırmak için Primer’i oluşturduk.”

Her ülkede, Primer programı tüm takımların dörder dakikalık sunum yaptığı yerel bir Demo Günü ile sona eriyor. Ardından jüri ve seyircilerden gelen sorular için üç dakikalık Soru-Cevap bölümü gerçekleştiriliyor. Programın sonunda startup’lar, niyet mektubu, ürünleri pazara sunuş stratejisi, yol haritası ve rekabet ortamı gibi potansiyel yatırımcıların ihtiyaç duyduğu bir dizi çıktı geliştiriyorlar.

Primer’in yeni dönemi, aralarında Türkiye’nin de olduğu 12 InnoEnergy Merkezi’nde yürütülecek. Programın pilot sürümü geçtiğimiz ilkbaharda Macaristan, Sırbistan, Slovakya ve Slovenya’da gerçekleşmişti. Bugün itibariyle 50’den fazla girişimci Primer programını tamamlamış bulunuyor.

Katılımcı, mentor veya program ortağı olarak sonbahar programına ve sonraki dönemlere katılmak isteyen startup’lar, InnoEnergy Merkezi Türkiye(hubturkey@innoenergy.com) adresinden bilgi alabilir.

EIT InnoEnergy’nin Türkiye’deki operasyonlarını ise Sabancı Üniversitesi’nin Teknoloji Tabanlı Girişimleri Hızlandırma Merkezi SUCool yürütüyor. Programa dair detaylı bilgiler için EIT InnoEnergy Türkiye Direktörlüğü’ne de ulaşılarak ihtiyaç duyulan noktalar hakkında destek alınabiliyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu