Son Haberler

Su ve Atık Su Sektöründe 600 Milyar Dolarlık Pazar

Azalan dünya su kaynakları su ve atık su sektöründe 600 milyar dolarlık bir pazar doğurdu.

Hızla artan dünya nüfusu, şehirleşme ve sanayileşme dünya su kaynaklarını hızla tüketirken, suyun kullanılır hale getirilmesi, dağıtımı, etkin tüketimi, atık suların işlenmesi ve yeniden kullanılması giderek daha fazla önem kazanıyor. Bugün 600 milyar dolara ulaşan sektör her yıl yüzde 5’den fazla büyümeye devam ediyor.

IWE Istanbul Water Expo 1-3 Eylül 2016 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenecek.

ITE Turkey’in bünyesinde yer alan EUF – E Uluslararası Fuarcılık tarafından bu yıl 1-3 Eylül 2016 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde ikinci kez düzenlenecek olan İstanbul Su ve Atıksu Arıtma Teknolojileri Fuarı ve Konferansı – IWE Istanbul Water Expo, su kaynaklarının sürdürülebilir bir şekilde kullanılması, etkin su tüketimi, sürdürülebilir su ve atık su yönetimi ile ilgili en son teknolojileri ve gelişmeleri aynı platformda bir araya getirecek.

Su kaynakları sınırlı olan Türkiye’nin konusunda ilk ve tek sektörel fuarı olan IWE Istanbul Water Expo, Türkiye ve çevre ülkelerin su ve atık su konusundaki ihtiyaçlarına cevap verecek tüm teknolojik yenilikleri, ekipman, ürün ve hizmetleri bir araya getirerek bölgesel bir buluşma noktası olmayı hedefliyor.

tulin_bozkurt_bulut22 Mart Dünya Su Günü’nde gündem: “Bilinçli Su Tüketimi”

IWE Istanbul Water Expo Fuar Direktörü Tülin Bozkurt Bulut: “Dünyada var olan su kaynaklarının doğru kullanılması gerekliliği ve suyun giderek artan öneminden dolayı Birleşmiş Milletler tarafından her yıl 22 Mart’ın “Dünya Su Günü” olarak kutlanması kararlaştırıldı. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de hızlı nüfus artışı, sanayileşme, bilinçsiz su tüketimi ve küresel ısınmadan dolayı su kaynaklarımız hızla azalıyor. TÜİK tahminlerine göre; Türkiye nüfusu 2030 yılında 100 milyona ulaşacak, su potansiyeli kişi başına yıllık 1120 m3’e düşecek ve Türkiye su sıkıntısı yaşayan ülkeler arasında yer alacak. Fuarla eş zamanlı gerçekleşen konferans programıyla da kamu kurumları, özel sektör, sivil toplum, üniversiteler ve medya kuruluşları nezdinde girişimde bulunarak “su farkındalığı” yaratıyor, su konusunda toplumun tüm kesimlerinde duyarlılık oluşturmayı hedefliyoruz.” dedi.

Bu yıl T.C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı, T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, İller Bankası, KOSGEB ve İzmir Ticaret Odası’nın destekleriyle gerçekleştirilecek olan IWE Istanbul Water Expo 2016, 150 katılımcı firmayı 5000 profesyonel ziyaretçi ile buluşturmayı hedefliyor.

“Su Güvenliği” Global Risk Sıralamasında Birinci

Dünya Bankası’nın “Sürdürebilir Gelişim Hedefleri” raporuna göre “su güvenliği” global risk sıralamasında birinci durumda belirtiliyor. 2030 yılına kadar kullanılabilir su miktarının yüzde 40 düşeceği ve 2050 yılında dünya nüfusunun 9 milyara ulaşmasıyla ‘su tüketimi‘nde yüzde 15’lik bir artış olacağı öngörülüyor. Aynı rapora göre dünyada 2,4 milyar kişinin kullandığı suyun arıtılmadığı; 700 milyon kişinin ise temiz su tüketemediği ifade ediliyor.

Türkiye, AB raporlarına göre su ve atık su çözümleri için dünyanın en büyük pazarlarından birisi olarak gösteriliyor. Türkiye için 2007-2023 yılları arasında gerçekleştirilmesi planlanan, Avrupa Birliği Entegre Çevre Uyum Stratejisi raporuna göre; 2023 yılına kadar Türkiye’nin çevre yatırımları 58.5 milyar avroyu aşacak. 2023 yılına kadar su ve atık su sektöründeki yatırım ihtiyacı ise 33,9 milyar avro… Bu rakamın yüzde 50’si devlet, yüzde 30’u özel sektör, yüzde 20’si ise AB ve diğer uluslararası kuruluşlar tarafından finanse edilecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu